Ing. Petr Hlubuček

  • STAN
  • Hlavní město Praha
  • infrastruktura
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,52. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.12.2020 5:34:00

Lidé jsou ochotni platit za produkt, pokud vědí, odkud pochází

Lidé jsou ochotni platit za produkt, pokud vědí, odkud pochází

Praha v rámci pilotního projektu nechá na střechách vybraných budov ve svém majetku instalovat fotovoltaické elektrárny. Hlavní město tím chce přispívat k ochraně životního prostředí, zároveň ušetří odběratelé z řad místních obyvatel.

 „Tento pilotní projekt by měl přispět k naplňování klimatického závazku a identifikovat jednotlivá opatření, která mají potenciál snižovat uhlíkovou stopu města. Jde o projekt tzv. lokální distribuční soustavy v místě energetické spotřeby, kdy se na střechy jednotlivých objektů nainstalují fotovoltaické elektrárny, a vyrobená elektřina se distribuuje a spotřebovává přímo v místě výroby. Vzhledem k tomu, že se jedná o bytové domy, je zde zajištěn dostatečný počet odběratelů i při plném potenciálním výkonu elektrárny. Vyrábí a spotřebovává se tak zelená elektřina rovnou na jednom místě. Kromě toho že šetříme životní prostředí, šetříme i v peněženkách odběratelů, protože za tuto elektřinu nebude nutno platit poplatek za distribuci,“ uvádí radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

Magistrát pro tento záměr vytipoval dva bytové domy ve svém majetku, které se nacházejí v Bobkově ulici na Černém Mostě. Na každém z nich nechá nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu o jednotkovém výkonu zhruba 10 kWp. Kromě toho v bytech, které o účast v projektu projeví zájem, bude umístěn inteligentní elektroměr. Nájemci zároveň uzavřou s dosavadním dodavatelem novou smlouvu o dodávce zbývající elektřiny, kterou už nepokryje místní výrobna.

Pilotní projekt se uskuteční příští rok. Náklady na jeho realizaci formou veřejné zakázky zahrnující přípravu projektové dokumentace, provedení instalace fotovoltaických systémů, průběžný monitoring a následně i vyhodnocení se odhadují na 1,9 až 3,5 milionu korun bez DPH a bude je hradit magistrát. Na celém záměru se podílí i společnost PREdistribuce, která na své náklady zajistí výměnu stávajících elektroměrů.

Podobným způsobem už využívá zelenou elektřinu řada bytových domů v Rakousku, Německu či Francii. V rámci postupně se rodící vize nízkouhlíkového města tak nyní plánuje provést první test i Praha. Pokud se osvědčí, mohl by se tento model rozšířit také na další bytové domy v majetku hlavního města.

„Inspirujeme se v zahraničí, skvěle to funguje například v Berlíně. Vzniká tak v daném místě čistá energie, která neprodukuje zbytečné emise CO2. Zahraniční příklady ukazují, že to funguje podobně jako například u lokálních farmářských produktů. Lidé jsou ochotni platit za produkt, v tomto případě čistou energii, pokud vědí, odkud pochází,” doplňuje náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama