Ing. Petr Kudela

  • KDU-ČSL
  • Slezská Ostrava
  • zastupitel měst. části
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,56. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

16.04.2014 13:52:09 - dodo13

zákon o potravinách

Změny zákona o potravinách, která projednává sněmovna, jsou chválihodné, ale navýšíte také počet kontrol v obchodech/restauracích? Bohužel mám také zkušenost s tím, že i kontroly nejsou často efektivní, jestliže hygiena svůj příchod předem nahlásí. Jako pomocník v kuchyni jsem jednou kvůli tomu musel v jedné restauraci odnášet suroviny, protože nebyly skladovány úplně v souladu s normami. Když hygiena odešla, vše se zase vrátilo zpět...Budete se tak zabývat i efektivitou kontrol?

Odpověď

22.04.2014 0:55:34 - Ing. Petr Kudela

Dobrý den,

podle návrhu ministerstva zemědělství by se měla nově veterinární správa věnovat kontrolám zpracování zvěřiny ve veřejném stravování. Proti tomu nemá jistě nikdo námitek. Pozměňujícími návrhy se navrhuje zavést do veřejného stravování kontrola původu potravin. To je podle navrhovatelů a obhájců této navrhované změny namířeno proti zapojování potravin do veřejného stravování, které neprochází kontrolou nezávadnosti. A také proti trestné činnosti - porážení dobytka na pastvinách a jejich spotřebě v restauracích.

Osobně s návrhem ministerstva na zapojení veterinární správy do veřejného stravování souhlasím. S rozšířením kontrolní činnosti i na potravinářskou inspekci už méně. V důsledku bude totiž provozovny veřejného stravování kontrolovat vedle dosavadní jedné hygieny, také další dvě instituce a to veterináři a potravinářská inspekce.

Na zasedání zemědělského výboru jsem to rozporoval mimo jiné s tím, že rozšíření kompetencí sebou ponese i rozšíření povinností a s tím spojené zvýšení požadavku na personální obsazení a tím i ke zvýšení rozpočtu. Zda zavedení kontroly původu potravin ve veřejném stravování sebou přinese zvýšení výběru daní, snad nikdo nedokáže odhadnout. Na otázku jaké náklady do rozpočtu toto opatření přinese mi nikdo raději neodpověděl.

Pro vlastní aplikaci připraví ministerstva zemědělství a zdravotnictví prováděcí předpisy. V nich by se měly stanovit formy a rozsah komunikace mezi kontrolujícími subjekty a také četnosti a podobně. Na kontrolu efektivity je ještě brzo.

Na druhou stranu, jak píšete, že se hygiena ohlásí, na její návštěvu se důkladně uklidí a po jejím odchodu vše běží při starému, to také není v pořádku. Normy se přijímají k tomu, aby se deklarovalo, co je normální.

Petr Kudela