Ing. Petr Měřínský

  • ANO 2011
  • Přerov
  • primátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,18. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24. 10. 2019 8:39:00

Vrzající parkety se stanou minulostí, letitou vzduchotechniku čeká výměna

Vrzající parkety se stanou minulostí, letitou vzduchotechniku čeká výměna

Nové parkety, lepší vzduchotechnika a zmodernizované scénické osvětlení. Tyto tři investice města Přerova mají jednoho příjemce – 122 let starý Městský dům.

Secesní dům, nazývaný jednoduše Měšťák, stojí na Masarykově náměstí už od roku 1897. Je hlavním kulturním stánkem Přerova a v jeho sále prošoupalo taneční střevíce už několik generací Přerovanů. A právě o aktuálním stavu parket v prvním patře domu – a o nutnosti jejich výměny v obou sálech i v předsálí – jednali v říjnu přerovští radní. „Třicet let staré parkety už mají své odslouženo, a to s ohledem na velký počet akcí, které se tu konají – tanečních, plesů, koncertů či divadel. Proto navrhujeme, aby příští rok v létě došlo k jejich výměně,“ uvedla náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová. Radní schválili zahájení projektové přípravy na tuto akci – a počítají s tím, že kompletní výměna parket přijde městskou kasu až na 1,8 milionu korun. „O tom, že je podlahová krytina ve špatném stavu, víme už ze zprávy z roku 2011, kdy byl zastupiteli schválen program regenerace a revitalizace Městského domu. Parkety už byly mnohokrát broušené, jsou tam spáry, vržou a prohýbají se – investici proto už nechceme oddalovat,“ doplnil primátor města Petr Měřínský.

Městský dům, který je nemovitou kulturní památkou, prošel v průběhu let mnoha úpravami interiéru. V minulém století proběhly největší rekonstrukce ve třicátých a pak v osmdesátých letech, kdy byly stavební práce zaměřeny nejen na dispoziční úpravy vnitřních prostor, ale i na provedení údržbových prací, instalaci nových sítí a zajištění statiky. Předloni dostal Měšťák nová okna, protože těmi starými táhlo - a další investice, o níž aktuálně jednali radní, také patří k těm nevyhnutelným. „Je nutné pořídit novou vzduchotechniku s rekuperací včetně výměny celého otopného systému.  Na základě rozhodnutí rady jsme po schválení finančních prostředků připraveni zahájit projektovou přípravu,“ konstatovala Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu. V tomto případě je ale náročnost akce mnohem větší, než u výměny parket – projekt bude stát podle sazebníku asi 2 miliony korun a stavba včetně dodávek okolo 35 milionů.

Zatím poslední investice, která vylepšila zázemí Měšťáku, je stará jen pár dní - minulý týden převzali pracovníci Kulturních a informačních služeb města Přerova do své správy nové scénické osvětlení, na které už několik let čekali. „To minulé bylo už skoro třicet let staré a mělo své odžito. Máme nejen novou technologii, ale také možnost barevně zajímavějšího způsobu nasvícení jeviště,“ konstatoval ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček. Připomněl i to, že došlo k doplnění reflektorů do míst, kde chyběly – a minulostí se staly i halogenové reflektory, jejichž provoz byl s ohledem na výkon nákladný. Návštěvníci Měšťáku se tak mohou těšit, že už na Přerovském jazzovém festivalu, který startuje tento čtvrtek, bude díky této novince umocněn jejich zážitek z koncertů. „Nové osvětlení stálo 1,8 milionu korun a v ceně je i nový rozvaděč a řídící pult. Olomoucký kraj nám na tuto investici přispěl částkou 70 tisíc korun,“ vzpomněla náměstkyně primátora Mazochová.

Úpravy se dočkají i interiéry restaurace Městského domu – tam ale nebude investorem město, nýbrž provozovatel zařízení, který má v plánu restauraci v přízemí zmodernizovat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama