ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

04.12.2011 9:18:12 - sindy

Odpověď - rozpad EU

Vážený pane senátore, velmi se mi líbilo Vaše vyjádření na téma EU, které jste poskytl parlamentním listům. Doufáte, že se rozpadne, což já také. Myslíte si ale, že k tomu opravdu dojde? A pokud ano, jaký to ale bude mít dopad na ČR? Narážím na výroky pana ministra Kalouska, že důsledky rozpadu EU by byly katastrofální.
Sindy

Odpověď

09.12.2011 11:18:51 - Ing. Petr Pakosta
Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4 Že se EU rozpadne, o tom jsem přesvědčen. Je zde příliš velká paralela s někdejším SSSR, a ten se zdál být pevný a neohrožený a rozpadl se jako domeček z karet.

Dopady samotného rozpadu na ČR jistě nebudou malé. Nemusely by být ale katastrofální - tak jako jsme přežili zmíněný rozpad SSSR, přechod od socialismu ke kapitalismu, tak bychom přežili i rozpad EU. Naštěstí máme vlastní měnu, tím by to pro nás bylo jednodušší. Nastal by přechodný hospodářský pokles (podle mě max. v řádu procent), ČR by se musela částečně přeorientovat na jiné trhy, ekonomicky slabší firmy mohou zkrachovat. Po nějakou dobu by byla určitě i nižší životní úroveň.

Bohužel se k tomu přidal další problém – dluhová krize eurozóny. Rozpad EU bude pravděpodobně znamenat rychlý bankrot několika zemí (Řecka, Portugalska, asi Irska, Španělska, dost možná i Itálie, Belgie a Francie), které jsou závislé na kapačkách ze společného fondu. Dopady na nás budou vskutku nemalé, ale je důležité si uvědomit, že by to nebyl následek rozpadu EU, ale desetiletí života na dluh, čemuž EU i eurozóna nemalým dílem přispěla. Navíc jednou na ty nesplatitelné dluhy dojít musí, takže dopady pocítíme tak jako tak. A čím dříve to bude, tím dříve se z toho vyhrabeme a tím méně to bude stát.

Rozpad EU vyvolá dost velké napětí, doufám, že to nevyústí ve válečný konflikt.