ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

04.05.2012 9:19:55 - moby

Zákaz těžby břidlicového plynu

Pane senátore, starostové z Vašeho regionu se snaží prosadit přes kraje zákon o zákazu těžby břidlicového plynu na našem území. Vy jste nedávno přišel s něčím podobným a chtěl jste kvůli zákonu oslovit své kolegy. Mohu se zeptat jak se Vám u kolegů dařilo? A jak se nyní stavíte k iniciativě starostů? Také jsem si četl Vaši odpověď na dotaz ohledně zákazu těžby, kdy jste psal, že zrovna shromažďujete informace o zákonu z ostatních zemí? Co jste získali za inspiraci, respektive, co by mělo být obsahem případného zákona u nás? Děkuji za odpovědi

Odpověď

26.06.2012 16:58:19 - Ing. Petr Pakosta
Předem je třeba uvést věci na pravou míru. Aby mohl být jakýkoliv zákon předložen, musí jej nejprve někdo napsat. Návrh zákona má svá pravidla a sepsat bezchybný legislativní návrh není jednoduché. Byl zde text z dílny Koalice STOP HF, ale ten legislativním pravidlům neodpovídal a předložen nebyl. Z dílny starostů pocházela iniciativa ke zrušení povolení průzkumného území k těžbě, návrh zákona ne.
Spolu s kolegy senátory Jiřím Oberfalzerem  (Beroun) a Pavlem Trpákem (Trutnov) jsem se dohodli, že se zákonodárné iniciativy ujmeme a já o zpracování zákona požádal svého legislativního poradce. Ten práce na návrhu dokončil a je nutno uvést, že do důvodové zprávy, která je součástí návrhu, byly použity také informace poskytnuté Koalicí STOP HF. Proto uvádím, že zákon byl připraven ve spolupráci s Koalicí.
Samotný zákon byl předložen v Senátu 7. června, 14. června pak prošel 1. čtením v Senátu a začalo jeho projednávání. Při hlasování o tomto návrhu byl proti jediný senátor.
Pokud vás zajímá samotný návrh zákona, nebo stav jeho projednávání, najdete vše zde: http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/historie?ke_dni=26.06.2012&O=8&action=detail&value=3151.
To hlavní, co od návrhu očekáváme, je zákaz hydraulického štěpení hornin na území ČR. Podobný účel mají i zákony přijaté např. ve Francii nebo v Bulharsku, které jsme si opatřili a prostudovali.