Stálá komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny
Na prvním letošním jednání řešila Stálá komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny především problematiku genderu v České republice a začlenění lesních klubu, resp. lesních školek do vzdělávacího procesu tak, aby odpovídal zákonné legislativě.
Z jednání vyplynulo, že Česká republika se v uplatňování rovných příležitostí pro ženy pohybuje až na samém konci mezi evropskými zeměmi a ve světovém měřítku jsme na 96. místě, tj. na stejné úrovni jako např. Ázerbájdžán a Indonésie. Vláda sice schválila v prosinci 2014 Vládní strategii pro rovnost žen a mužů v ČR na léta 2014 – 2020, ale jak členové komise konstatovali, vytváření bezpočetných plánů, analýz, návrhů nepomůže vyřešení samotného problému v ČR. Byť jednotlivá ministerstva deklarují pozitivně přijetí genderové studie, sami na svých pracovištích neuplatňují dohodnutou a přijatou koncepci a nevytvářejí podmínky pro fungování vytýčených cílů. Z to vyplývá, že komise se bude zaměřovat především na konkrétní výsledky v reálním prostředí, nikoliv pouze na vypracování statistických a podobných dat.
Na základě přijetí Zákona 247/2014 Sb. o dětských skupinách vznikla potřeba zakomponovat lesní kluby, resp. školky do vzdělávacího systému ČR. MŠMT, MZd, MPSV a Asociace lesních školek mají rok na nalezení shody, která povede k registraci lesních školek, které mají za cíl vzdělávání. Pokud se rozhodnou některé subjekty typů lesních klubů neregistrovat se ve vzdělávacím systému s dodržením zákonných a hygienických pravidel, nespadají v tuto chvíli pod kontrolu státu. V praxi to znamená, že pouze vedení lesních klubů a rodiče jsou ručí za zdraví a výchovu dítěte a jsou si vědomi své plné zodpovědnosti za tuto alternativu.
Praha 14. 1. 2015
Radka Maxová