Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,97. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13.06.2018 22:09:00

Ministr Plaga jednal s eurokomisařem Moedasem v ELI Beamlines

Ministr Plaga jednal s eurokomisařem Moedasem v ELI Beamlines

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se setkal s eurokomisařem pro výzkum a inovace Carlosem Moedasem v prostorách výzkumné infrastruktury ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy.

 ELI – Extreme Light Infrastructure – je panevropská výzkumná infrastruktura, která zahrnuje 3 pilíře (zařízení) situované ve 3 evropských státech. Jsou jimi ELI Beamlines (Dolní Břežany v ČR), ELI Attosecond (Szeged v Maďarsku) a ELI Nuclear Physics (Măgurele v Rumunsku).

„Primárním cílem ELI Beamlines je vybudovat vůbec nejmodernější laserové zařízení na světě, v němž budou realizovány výzkumné a aplikační experimenty zahrnující interakci světla s hmotou, a to na intenzitě, která je cca 10 krát větší než současně dosažitelné hodnoty,“ vysvětlil ministr Plaga. Výstavba pilíře ELI Beamlines byla zahájena v roce 2010, přičemž aktuálně jsou prováděny instalační práce a testování dodaných technologií, byly spuštěny 2 z celkových 4 laserových systémů a ve fázi testování se nachází rovněž 2 zdroje rentgenového záření a urychlovač iontů. Cílem je zpřístupnit experimentální kapacity ELI Beamlines prvním uživatelům již v roce 2018.

Program setkání ministra Plagy a eurokomisaře Moedase zahrnoval kromě bilaterálního jednání také prohlídku experimentálních hal ELI Beamlines. Vzhledem k mezinárodnímu rozměru výzkumné infrastruktury ELI se návštěvy zúčastnili kromě představitelů MŠMT, Evropské komise a Fyzikálního ústavu AV ČR, hostitelské instituce ELI Beamlines, rovněž zástupci Akademie věd ČR, maďarského a rumunského pilíře ELI, managementu ELI Delivery Consortium a v neposlední řadě také velvyslanci Maďarska, Rumunska, Velké Británie, Německa, Itálie, Francie a Litvy, jejichž aktivní zapojení do projektu ELI je stěžejní pro jeho budoucí úspěch na evropské a celosvětové úrovni.

Ministr Plaga s eurokomisařem Moedasem diskutovali také o socioekonomických dopadech Evropských strukturálních a investičních fondů, a to konkrétně na region Dolních Břežan, Vestce a Hodkovic ve Středočeském kraji. Pohovořili poté i na téma přípravy 9. rámcového programu EU pro výzkum, vývoj a inovace "Horizon Europe". Ten bude v letech 2021 až 2027 představovat stěžejní nástroj finanční podpory daných sektorů ve výši takřka 100 mld. EUR.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout