Ing. Tomáš Jirsa, MBA

  • Český Krumlov
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,06. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.01.2015 20:05:30

Hnutí Duha opět lhalo

Hnutí Duha opět lhalo

Ministerstvo životního prostředí za ministra T. J. Podivínského (KDU­-ČSL) dotáhlo do finále dlouho připravovaný zákon o Národním parku Šumava.

Se zněním zákona vyslovili souhlas starostové šumavských obcí, zákonem stanovená Rada Národního parku i zastupitelstva Jihočeského a Plzeňského kraje, na jejichž území park leží. Skupina dvaceti senátorů napříč politickými stranami si návrh zákona osvojila a po projednání ve výborech ho plénum Senátu schválilo poměrem 50:2.

Poté, co byl zákon odeslán do Poslanecké sněmovny, spustilo Hnutí Duha lživou a demagogickou kampaň, že zákon připravili politici pro developery, že zákon rozšiřuje třetí zóny, tedy zastavitelnost území téměř na celý národní park, že vlastníci pozemků po přijetí zákona pohádkově zbohatnou a příroda na Šumavě bude definitivně zničena. Tuto argumentaci opakovala některá média a při projednávání zákona ji také opakovali někteří poslanci. Poslanecká sněmovna zamítla senátní návrh zákona hlasy poslanců ANO,TOP 09 a Úsvitu, kteří se ztotožnili se lživými argumenty Hnutí Duha. Kluby KDU­-ČSL a ČSSD hlasovaly napůl, všichni poslanci ODS a KSČM zákon podpořili.

Bohužel, poslanci, kteří hlasovali proti návrhu zákona, se nenamáhali ověřit si pravý stav věci, ani se nezeptali hejtmanů, starostů či pracovníků národního parku, jaký je skutečný stav. Písemně jsem se zeptal nového ředitele NPŠ Pavla Hubeného, zda politici či vlastníci pozemků mohli zonaci a zařazení pozemků do III., tedy zastavitelné zóny ovlivnit, resp. kdo vlastně o zařazení pozemků do třetích zón žádal.

Ministrem Brabcem nově jmenovaný ředitel Pavel Hubený by zcela jistě neměl žádný důvod "krýt kmotry a developery", kdyby bývali byli přípravu zákona ovlivňovali. Naopak, ředitel Hubený písemně potvrdil, že příprava zonace postupovala přesně podle zákona, do zón se zařazovalo nastavenými pravidly ochrany přírody a hlavně, k žádnému rozšíření třetích zón nedošlo. Cituji z dopisu ředitele Hubeného: "Z porovnání rozsahu současně platné III. zóny z roku 1995 o celkové výměře 3310,2 ha (4,86 % rozlohy NPŠ) a v zákoně navrhované zonace s III. zónou o výměře 3300,3 ha (4,82 % rozlohy NPŠ) nevyplývá, že by došlo k rozšíření III. zón".

Závěr? Hnutí Duha šlo pouze o to shodit zákon, který by Šumavě dal jasná pravidla. A tak Hnutí Duha a její představitelé jako obvykle použili lži a demagogii k prosazení svých cílů. Bohužel, část poslanců jim jejich lži spolkla i s udičkou.

Ing. Tomáš Jirsa, MBA
senátor PČR
krajský zastupitel
neuvolněný starosta města
místopředseda regionálního sdružení
předseda oblastního sdružení

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout