Ing. Václav Zemek

  • SOCDEM
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.02.2016 11:57:22

Proč odmítáme kontroverzní "bioelektrárnu Vlašim"

Proč odmítáme kontroverzní "bioelektrárnu Vlašim"

Když sociální demokraté před komunálními volbami protestovali proti záměru postavit u Vlašimi bioplynovou stanici, byli politickými sdruženími, která vlašimskou radnici ovládají, osočováni div ne ze šíření poplašné zprávy.

Místní politici, napojení na současného starostu a senátora za TOP 09, si přispěchali s tvrzením, že stavba "bioelektrárny" je trvale zastavena a že ČSSD se jen snaží účelovým vyvoláváním umělé kauzy získat politický kapitál.

Rok s rokem se sešel, staronová koalice se opět pohodlně uvelebila na svých místech a ejhle – na krajský úřad dorazila žádost posoudit záměr stavby bioplynky z hlediska vlivu na životní prostředí (EIA). I když rada Středočeského kraje naštěstí neztratila zdravý rozum a k projektu zaujala negativní stanovisko, bude třeba opět zdůraznit, jaká rizika vidí ČSSD Vlašim v případném zprovoznění této stavby, zejména když proces EIA pokračuje vesele dál.     

Výstavba bioplynové stanice by přinesla trvalý nárůst nákladní dopravy. V místě plánované stavby není žádný významný zdroj bioodpadu, a proto by bylo nutné denně do stanice dopravit zhruba 50 tun materiálu i ze vzdálenějších lokalit. Zemědělci v blízkém okolí nechtějí bioodpad (cca 40 tun denně) odebírat a bude opět nutný transport a to i přes centrum Vlašimi.

Stavba nemá v lokalitě zásadní opodstatnění. Jednalo by se o stavbu „na zelené louce“, kde by došlo k záboru a  k znehodnocení orné půdy.

Významnou část zpracovávaných bioodpadů má tvořit jatečný odpad a potravinové zbytky, které zhoršují kvalitu vsázky a odpadního digestátu po fermentaci. Vzhledem k různorodosti zdrojů bioodpadu bude prakticky nemožné účinně kontrolovat složení digestátu, například z hlediska obsahu nebezpečných látek. Problematické bude také nakládání s tekutou formou odpadního digestátu, který při nevhodné aplikaci může negativně ovlivnit nejen kvalitu půdy, ale například i vodní zdroje v okolí.

Podtrženo a sečteno. Který soudný člověk může mít zájem na tom, zabrat ornou půdu a postavit na ní zařízení, které si denně vyžádá přesun téměř sta tun materiálu. Zařízení, pro jehož výrobky není odbyt a jehož kvalita výstupů bude pro životní prostředí přinejmenším diskutabilní.

Na většině těchto argumentů se sociální demokraté shodnou se zástupci obcí, kterých by se případná bioplynová stanice dotýkala. Proti záměru výstavby "bioelektrárny Vlašim“ se formuje široká platforma složená ze zástupců samospráv, občanských spolků a ekologických iniciativ. ČSSD Vlašim tuto platformu plně podporuje.

Tento týden byla hejtmanovi Středočeského kraje Ing. Miloši Peterovi předána petice s více než 5000 podpisy proti záměru stavby "bioelektrárny Vlašim“. Je dobře, že krajská samospráva také v tomto stojí za svými občany.

Ing. Václav Zemek, poslanec, místopředseda výboru pro životní prostředí PSP ČR

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama