Ing. Veronika Vrecionová

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

18. 6. 2014 9:08:52 - sina

Novela zákona o potravinách

Kritizujete novelu zákona o potravinách, já osobně si ale myslím, že si ji zasloužíme a možná bych šel ještě dál. Nechápu, proč je v českých obchodech nemožné dohledat české zboží a složení výrobku? Bez šance? Většinou ani prodavačky, často brigádnice, nic neví. Jak byste to řešila vy? Dnes má také senát začít projednávat zpřísnění prodeje v obchodních řetězcích a zvýšení pravomocí potravinářské inspekce. Podpoříte zákony?

Odpověď

20. 6. 2014 16:02:18 - Ing. Veronika Vrecionová

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Na předkládané novele zákona o potravinách kritizuji jen ty pasáže, které jdou nad rámec povinností, které mají výrobci potravin nebo jejich prodejci v jiných zemích EU, a které spotřebiteli v orientaci o původu zboží a jejich výrobci nepomohou. Například oznamovací povinnost, podle které mají řetězce informovat o podílu zemí ve své nabídce potravin. Řetězce mají hlásit zemi původu dodavatele, ale dodavatel vůbec nemusí být výrobce nahlašované potraviny, což znamená například, že firma sídlící na území ČR doveze potraviny třeba z Číny, ale protože zemí dodavatele je ČR, půjde podle zákona o české potraviny… a takových příkladů může být celá řada.

Dohledat české zboží v obchodech je skutečně obtížné, už proto, že se rozchází pojetí toho, co se má nazývat českou potravinou. I proto nedokáží dát zaměstnanci v obchodech svým zákazníkům poskytnout správné informace. V podstatě existuje jen jedna cesta k nákupu českých potravin – vlastní zkušenost a informace, kdo skutečně potraviny vyrábí (lze si to přečíst na obalu, ale není to povinná informace) a zdali k tomu používá české suroviny. Alespoň částečně se to mohou zákazníci dozvědět nejpozději od dubna příštího roku u masa, protože u všech druhů mas nastává zákonná povinnost uvádět zemi původu masa. Pokud se týká zvýšení pravomocí Státní zemědělské a potravinářské inspekce, tak tam nemám ani já, ani ODS s navrženými změnami problém.