Ing. Veronika Vrecionová

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

24.07.2015 10:00:13 - Dita Pav.

sucho

Jurečka chce připravit koncepci boje se suchem. Co vy na to? Není to trochu pozdě? A co by podle vás měla taková koncepce obnášet? Zdražit vodu? Dost laciné řešení nemyslíte? Co třeba se více zamyslet, jak s pitnou vodou více šetřit? Proč je třeba nutné s ní i splachovat? Možná je dobře, že letošní sucha vám politikům otevřou oči, protože já si myslím, že pitná voda bude čím dál víc vzácná. Pavelková

Odpověď

28.07.2015 9:54:09 - Ing. Veronika Vrecionová
Dokument, který by komplexně navrhl možná opatření vůči rizikům sucha, je samozřejmě správná myšlenka. I když měl takový materiál určitě vzniknout dříve, není na druhou stranu pravda, že se problémem zabývá až současný ministr zemědělství – o potřebě vytvořit základní rámec v boji proti suchu se již mluvilo za předchozích ministrů zemědělství, konkrétní impulz k tomu byl vznik komise „Voda“ , která se následně propojila s komisí „Sucho“, která vznikla pro změnu na ministerstvu životního prostředí. Na materiálu, kterým se má nyní zabývat vláda, se po spojení obou komisí pracovalo zhruba rok.

Navrhovaná koncepce obsahuje mnoho desítek opatření, z nich prakticky všechna jsou správná, aby ale mohla skutečně fungovat, musí se uskutečnit ve vzájemné koordinaci a ne jednotlivě. Proto nelze vytrhovat jednotlivá opatření z kontextu, včetně zdražení vody – to se mimochodem netýká veškerého zdražení vody, ale jen vody z podzemních zdrojů, která je dnes asi třikrát levnější než voda z povrchových zdrojů. Koncepce obsahuje i to šetření s vodou, využití odpadních vod a mnohé další kroky – co je ale důležité, že se dokument snaží navrhovat kroky jak k prevenci povodní, tak sucha, což jsou vlastně dvě strany téže mince. To nejdůležitější je ale zvýšit potenciál naší krajiny zadržovat vodu z dešťů, protože dešťové (a sněhové) srážky tvoří 98 procent veškerých zdrojů vody, které naše země má. Vzhledem k tomu, že jsme rozvodím Evropy a veškerá voda od nás odtéká, je zadržení vody na našem území hlavním cílem, ke kterému musí směřovat všechna další doprovodná opatření.