Ing. Veronika Vrecionová

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

25.06.2014 13:44:38 - Miloš Krab

venkov

Co pozitivního jste pro zemědělce udělali vy? Nečasova vláda byla o to horší, že se zpronevěřila i svým nejvěrnějším, tedy podnikatelům, když zvyšovala daně apod. Ve svém článku zmiňujete také dotace, jsou ale podle vás efektivním prostředkem pro rozvoj venkova?

Odpověď

25.06.2014 17:30:03 - Ing. Veronika Vrecionová

Dobrý den, děkuji za dotaz. Je pravda, že se za Nečasovy vlády zvyšovaly daně, a ODS za to jistě nese svůj díl odpovědnosti, byť byla daňová agenda v gesci ministerstva financí, které ODS nevedla. Nečasově vládě se ale zcela jistě podařilo stabilizovat veřejné finance a snížit schodek státního rozpočtu, což například v praxi znamenalo a znamená úsporu miliard korun pří splácení státního dluhu – to ale občané nevidí. Současná vláda také po předvolební kritice opatření Nečasovy vlády postupně dochází k tomu, že většina opatření byla správných, a kdyby se nezavedla dříve, musela by být zavedena třeba v současné době.

Současná vládní reprezentace také převzala, aniž o tom ale mluví, strategii rozvoje zemědělství, která vznikla v době působení ODS na ministerstvu zemědělství a která byla a je prvním dokumentem svého druhu v polistopadovém vývoji naší země. V této strategii jsou obsažena všechna hesla, o kterých se nyní mluví – vyšší podpora živočišné výroby, vyšší podíl domácí produkce v sektoru ovoce a zeleniny, vyšší podíl českých potravin na českém trhu – byla to tedy ODS, která tyto priority jako první zformulovala v oficiálním materiálu.

Dotace na rozvoj venkova by teoreticky nebyly nutné, pokud by rozvoj venkova nedotovaly všechny země EU. I my tedy musíme v tomto deformovaném prostředí venkovské aktivity dotovat, jinak by měli obyvatelé našeho venkova horší postavení oproti svým zahraničním sousedům. Hlavní problém je především v efektivním nastavení podpůrných programů, o němž má aktuálně ODS své pochybnosti – především proto, že podle našeho názoru preferuje spíše velké podnikatelské firmy namísto potřebné podpory rozvoje malého a středního podnikání.