Ing. Vojtěch Munzar

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,58. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.09.2021 20:33:00

23. 9. 1938 byla vyhlášena všeobecná mobilizace

23. 9. 1938 byla vyhlášena všeobecná mobilizace

Mobilizace se během pár dnů dokončila, již před ní probíhaly armádní přípravy na obranu vlasti.

 Československou armádu v té době tvořilo více než 1,5 milionu vojáků, kteří měli k dispozici 1,2 milionu pušek a 62 tisíc kulometů, 36 tisíc motorových vozidel, na 200 tisíc koní, 469 tanků, letectvo čítající 568 bojových letadel (čísla se liší podle zdrojů).

Výzvu k nástupu do zbraně neuposlechla asi polovina branců německé národnosti, ale morálka českých, slovenských a podkarpatských vojáků byla vysoká. Nový vrchní velitel armády, generál Ludvík Krejčí, pražské vládě po mobilizaci opakovaně deklaroval připravenost a odhodlanost vojáků bojovat.

Čs. vláda rozhodla o vyhlášení mobilizace i na základě depeše Británie a Francie, že nebudou nic namítat proti případné mobilizaci. Předchozího dne totiž ztroskotalo jednání mezi Chamberlainem a Hitlerem o odstoupení území, kdy bylo více než 50% německých obyvatel. Hitler stupňoval své požadavky. Po mobilizaci se Chamberlain a Daladier zalekli války, což vyústilo až k Mnichovské dohodě a diktátu odstoupit území Německu, Polsku a Maďarsku.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama