Ing. Vojtěch Munzar

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,74. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.5.2022 9:45:00

Ne vždy se pravda dobře poslouchá

Ne vždy se pravda dobře poslouchá

Komentář na facebookovém profilu k řešení vysokých cen pohonných hmot

 Skokový nárůst cen nafty a benzinu je pro všechny řidiče velice nepříjemný. Ceny tak reagovaly na Putinův vpád na Ukrajinu.

Od 1. 6. se sníží spotřební daň na pohonné hmoty. U nafty, která nejvíce vstupuje do cen dopravy a ostatních výrobků, se sníží až na evropské minimum.

Opozice navrhuje jako protiinflační opatření dočasné zrušení DPH na naftu a benzin. Zní to líbivě, ale proč to není vhodné řešení?

  • Dopravci jsou většinou plátci DPH, tzn. že zrušením DPH nesnížíte růst cen a výrobků, do kterých vstupuje cena dopravy.
  • Zrušení DPH neřeší samotné ceny, jen odsune skok cen na stojanech do doby jejího obnovení. Sníží se tím příjem státního rozpočtu, což ve stávající situaci znamená se více zadlužit. A z každého dluhu se platí úroky.
  • Ve finále by pak zrušení DPH zaplatili všichni, i ti co jezdí autem méně nebo nejezdí vůbec, ve formě splátky dluhu a jeho úroků.
  • A kromě toho by tuto „slevu“ na pohonné hmoty zaplatili všichni ve formě delší inflace, tedy dalším snížením hodnoty úspor a výdělků, protože výdaje na dluh celkovou inflací živí.

O tom jsem diskutoval v pořadu 90’ na ČT (ZDE). Ne vždy se pravda dobře poslouchá, ale je nutné ji říkat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama