Ing. Vojtěch Munzar

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,76. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.07.2022 21:18:00

Rychlost, efektivita a zejména hrdinné vítězství

Rychlost, efektivita a zejména hrdinné vítězství

Komentář na facebookovém profilu k bitvě u Zborova.

 Historické okénko

Bitva u Zborova a vojenský úspěch československé brigády 2. července 1917.

Jednalo se o první významnou bojovou zkušenost česko-slovenských jednotek proti Rakousku-Uhersku v Rusku.

Rychlost, efektivita a zejména hrdinné vítězství Československé střelecké brigády otevřelo cestu k formování Čs. legií na Rusi, bez kterých by byl vznik našeho státu mnohem složitější. Paradoxem bitvy ovšem zůstává, že Češi a Slováci zde byli i v řadách rakousko-uherské armády a tak naši předci stáli proti sobě.

Zborovská tradice tvořila základní pilíř ideje nového, samostatného československého státu.

Druhý červenec se každoročně slavil v celé mladé republice. Tento symbol byl pak odstraňován za nacistického i komunistického režimu.

Československá střelecká brigáda v počtu 3.500 mužů v rámci tzv. Kerenského ofenzívy nečekaně prolomila frontu a pronikla až za třetí obranné postavení armád Centrálních mocností v hloubce 4 km, ačkoliv čelila početní i zbraňové převaze. Pomohl i způsob jejího boje. Vojáci totiž útočili tak, jak byli zvyklí jako průzkumníci – v malých hloučcích o několika mužích, což vedlo k jejich lepšímu krytí před smrtelnou palbou kulometů. Úspěch na První světovou válku nečekaný a nečekalo to tehdy ani samotné ruské velení.

V boji zajala 4000 mužů, ukořistila 20 kanónů a velké množství dalšího vojenského vybavení. V boji padlo 173 legionářů, dalších 29 podlehlo zraněním a 32 zůstalo nezvěstných. Na rakouské straně padlo 140 vojáků českého původu z 35. plzeňského a 75. jindřichohradeckého pluku.

Po tomto vítězství brigády se k Čs. legiím na Rusi přihlásilo 27 tis. mužů a ruská prozatímní vláda již nebránila vzniku samostatné armády. Bitvy se zúčastnili a později byli vyznamenáni Stanislav Čeček, Mikuláš Číla, Václav Petřík, Jan Syrový nebo později kontroverzní Radola Gajda.

Úspěchy Čs. legií na Rusi, které začaly touto bitvou a pokračovaly později úspěšnou obranou proti bolševickým útokům a udržením rozsáhlých oblastí Sibiře kolem Transsibiřské magistrály, výrazně přispěly ke vzniku samostatného Československa.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama