Ing. Vojtěch Munzar

  • ODS
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,39. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

25.02.2019 15:03:40 - Michal Hrozný

Proč se nesníží daňová zátěž pro pracující? Nebylo by to nejspravedlivější řešení?

Můžete mi prosím jako laikovi vysvětlit, proč je takový povyk kvůli odměnám, které vyplácelo MF? ANO, ta částka je nepřiměřeně vysoká. Ale co s tím mají společného daně? To jako že na odměnách dostali to, co zaplatili na daních, které někomu, kdo ty odměny dává, přijdou nepřiměřené? To mě taky, a přesto daně platím a nikdo mi nic nevrací!!!!!! A kdo konkrétně tedy o této praxi rozhodl? Jak dlouho to takhle funguje a co když to takhle funguje i na jiných ministerstvech? Prověříte to?

Odpověď

01.03.2019 14:08:17 - Ing. Vojtěch Munzar
Dobrý den, naprosto s Vámi souhlasím, že nejspravedlivější je snížení daní. Zůstalo by tak lidem více peněz v peněženkách a sami by rozhodli, jak své peníze využijí. I proto jsme přišli s návrhem na snížení daní z příjmů pro zaměstnance o 7 % (zrušením superhrubé mzdy). Bohužel tento návrh vládní strany nepodporují. 

Rád Vám také vysvětlím otázku odměn pro pracovníky Finanční správy. Úředníci finančních úřadů by měli ke kontrolám daní a plnění daňových povinností daňových subjektů přistupovat nestranně, objektivně a spravedlivě. To předpokládá i daňový řád, který hovoří o šetření práva daňových subjektů. Pokud jsou však osobně finančně motivováni odměnami, aby doměřovali daně a tedy, aby za každou cenu něco našli, tak nemůžeme čekat, že budou objektivní. O této praxi rozhodl generální ředitel Finanční správy Janeček v roce 2016. Není to jediný exces za jeho působení. Masivní zneužívání zajišťovacích příkazů, kde stát po letech prohrává soudy. Výzvy pod hrozbou pokuty novomanželům, aby sdělili finančním úřadům, kde měli svatbu, kolik tam měli hostů apod. Místo ochrany občana, jeho práv před státní mocí, se zde dostávají ke slovu opět tendence k ochraně státní moci na úkor občana. Se souhlasným přikyvováním vlády a vedení ministerstva financí. Nehodlám se s tím smířit, a proto u těchto případů interpeluji a budu interpelovat příslušné ministry.