Ing. Zbyněk Stanjura

  • ODS
  • Moravskoslezský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

30.03.2020 6:43:00

Odpovědnost za nouzový stav, a co škody?

Odpovědnost za nouzový stav, a co škody?

Všichni jsme v médiích zaregistrovali informaci, že ministerstvo zdravotnictví prodloužilo omezení volného pohybu osob a uzavření obchodů až do 1. dubna 2020.

Mohlo by se zdát, že v nouzovém stavu to není nic neobvyklého, že o nic nejde, omezujících opatření vydala vláda za poslední dva týdne celkem dost. Zdánlivě se tedy nic nemění, alespoň v tuto chvíli.

Ďábel se ale obvykle skrývá v detailu. Omezení totiž prodloužilo svým rozhodnutím ministerstvo zdravotnictví, nikoliv vláda. A opatření ministerstva se opírá o jiné normy. Podle zákona o veřejném zdraví, kterým se řídí resort zdravotnictví, nenese za náklady vzniklé tímto opatřením odpovědnost stát, ale ti, na které opatření dopadá – v tomto případě především podnikatelé.

Můžeme se tedy dočkat i situace, kdy se budou zoufalí podnikatelé obracet na stát s žádostí o odškodnění, ale přijde jim odpověď, že podle zákona na něj nemají nárok. Pokud se jedná ze strany vlády o neúmyslnou chybu, měli by ji ministři co nejrychleji napravit a nenechávat podnikatele a živnostníky v dalším stresu a nejistotě. Pokud ale jde o úmysl a vláda hodlá po konci krize ukázat na poškozené dlouhý nos a vzkázat jim, že si mají nastudovat legislativu, protože bylo přeci jasné, že na odškodné nemají nárok, je to podraz, který si podnikatelé nezaslouží.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama