Ing. Zdeněk Štefek

Zastupitel SČkraje,kandidát do EP,Objednatel/zhotovitel:KSČM
  • KSČM
  • Středočeský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,68. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.02.2019 8:05:24

Ne slučování škol, ano pomoci malým obcím

Ne slučování škol, ano pomoci malým obcím

Klub KSČM vnímá za nejzásadnější body programu 17. zastupitelstva Středočeského kraje různé formy finanční pomoci malým obcím dovybudovat základní infrastrukturu, oblast zdravotnictví ve školství téma slučování škol.

18. února se koná 17. zastupitelstvo Středočeského kraje.

Klub KSČM vnímá za nejzásadnější body programu různé formy finanční pomoci malým obcím dovybudovat základní infrastrukturu, oblast zdravotnictví a zřízení další společnosti a ve školství téma slučování škol.

„Vítáme dotační program Středočeského infrastrukturního fondu ve výši 160 milionů korun, pomoc regionu v oblasti vodohospodářské infrastruktury i v oblasti rozvoje a obnovy základních škol máme v našich prioritách, na kterých stojí naše podpora. Aktuálně půjde tedy do rozvoje základních škol 110 milionů a do vodovodů a kanalizací dalších 50 milionů. Pozitivně vnímáme i program půjček malým obcím do 500, resp. 1000 obyvatel, ve výši 50 mil. Kč, z kterého mohou obce předfinancovat jak projekty na využití odpadů, tak na posílení přirozené funkce krajiny, na energetické úspory nebo infrastrukturu pro vzdělávání,“ poznamenal předseda klubu zastupitelů Zdeněk Štefek.

Zastupitelstvo projednává též založení obchodní společnosti Nemocnice Středočeského kraje. „Řadu měsíců jsme hledali model, jak zefektivnit řízení krajských nemocnic, diskutovali jsme různé cesty i zkušenosti jiných krajů, hledali jsme možné úspory. Náš výchozí požadavek byl, aby výsledný model neznamenal pokles kvality péče a snížení rozsahu služeb“, uvedla bod zastupitelka Jiřina Fialová. „Pracovní skupina, na jejíž činnosti jsme se podíleli, navštívila i Ústecký a Jihočeský kraj, podrobně analyzovala několik modelů řízení nemocnic a nakonec doporučila navrhovanou variantu, kterou podporujeme a která vychází z modelu Jihočeského kraje. Nová společnost nám umožní nejen efektivněji řídit naše nemocnice, ale i plánovat investice, mít lepší vyjednávací pozici s pojišťovnami a zároveň i šetřit na hromadných výběrových řízeních, dle kalkulací v první fázi minimálně 70 milionů,“ doplnil zastupitel Pavel Hubený.

Velice problematicky vnímá klub ale 2 body týkající se slučování škol. „Nebráníme se diskusi o optimalizaci, zahájení diskuse je v programovém prohlášení, vnímáme, že vzdělávací soustava musí reagovat na změny na trhu práce, na demografický vývoj i na další faktory, ale nikoliv salámovou metodou slučování a rušení některých vytipovaných škol. Jednotlivé kroky - nejen útlum některých oborů a škol, ale i rozvoj nových - by měly následovat až po zpracování a vydiskutování optimalizační koncepce, která bude provázaná se strategickými dokumenty rozvoje vzdělávání i rozvoje celého kraje a vlastně i s prioritami rozvoje celé republiky,“ sdělil zastupitel Zbyněk Coufal a pokračoval: „Víme samozřejmě o problémech obou řešených škol, v Liblicích však s novou ředitelkou přišel i nový tým, škola jede, pracuje na náborech, má podporu Českého Brodu, nevidíme důvod pro faktické zrušení. Těžší situaci má gymnázium v Čelákovicích, tam je prohřešků více, byť mnoho jich souvisí s havárií, která se ve škole stala, a i se špatnými vztahy s městem. Ale ta situace se dá vyřešit novou ředitelkou, řádný konkurz má stejně být za několik měsíců. Slučování gymnázií totiž po zkušenosti se sloučení dvou škol v Brandýse, kde dochází k útlumu oborů bývalé Integrované střední školy, záruku gymnazijního vzdělávání neposkytne.“

Tisková zpráva klubu KSČM před jednáním zastupitelstva Středočeského kraje 18. 2. 2019


Dodatečná tisková zpráva:

Úsilí komunistů zabránit zrušení Střední odborné školy v Českém Brodě bylo úspěšné.

Z programu zastupitelstva 18. února byl stažen záměr sloučit Střední odbornou školu v Českém Brodě –Liblicích s kolínskou střední průmyslovou školou. Klub KSČM, který od počátku se sloučením, které by znamenalo likvidaci SOŠ v Českém Brodě - Liblicích, nesouhlasil, rozhodnutí předkladatelů vítá, nenašli by pro něj totiž zřejmě dost hlasů – komunisté v kraji podporují menšinovou koalici ANO a ČSSD.

„Pro faktickou likvidaci školy jsme neviděli důvody, výhrady školní inspekce z roku 2016 již jsou neaktuální. Škola se může opřít o město a jeho rozvojové plány, o nový tým pracovníků, o spoustu připravovaných akcí, úspěšně probíhají též náborové aktivity, které by měly přinést i větší počet žáků,“ shrnul postoj KSČM zastupitel Zbyněk Coufal.

„Vyjadřujeme zároveň podporu úsilí celého týmu školy o další rozvoj této vzdělávací instituce,“ dodal zastupitel Zdeněk Štefek.

Stažen byl i návrh na sloučení gymnázia v Čelákovicích s gymnáziem Brandýs, se kterým zastupitelé KSČM rovněž nesouhlasili.


Video z tiskové konference:

https://youtu.be/l-CoWFovdF0

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama