ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,22. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.10.2020 15:09:00

Lock down je tu, vláda přistoupila k razantním opatřením

Lock down je tu, vláda přistoupila k razantním opatřením

Komentář na facebookovém profilu k dalšímu ochromení ekonomiky a podnikání kvůli koronaviru

 Je zřejmé, že se epidemiologická situace nevyvíjí dobře a je třeba na to reagovat. Dnešek je prvním dnem tzv. „podzimního lock downu“. Jenže opět se dostáváme do situace, kdy je zde plno otazníků – např. proč jsou malé obchody, živnosti a služby, kam za den zavítá maximálně pár desítek lidí, zavřeny, zatímco velké markety a velkoobchody, kde se na jednom místě ve stejném čase setkává největší množství osob, pojedou dál.

A paralel s jarem je daleko více. Vláda na situaci nebyla připravena, opět se vše řeší v poslední chvíli a opět postižené sektory nemají prostor se na situaci připravit.

Nechci se tu pouštět do diskuzí a spekulací, proč musí být obchod s určitým sortimentem uzavřen a jiný, jehož sortiment pro někoho nemusí být až tak klíčový, je naopak otevřen. Chci především to, aby vláda měla přesný, jasný a konkrétní scénář toho, jak bude podnikatelům jejich ztráty, které si sami nezavinili, a které budou obrovské, kompenzovat. A je škoda, že tyto informace nikdo nedostal s předstihem, jistě by byli všichni klidnější.

Vím, že se zase ozve celá řada těch, kteří mne budou kritizovat a tvrdit, že zdraví je nejdůležitější, že mají drobní živnostníci žít z našetřených peněz, a pokud je nemají nebo to neumí, ať zkrachují.

Odpovídám rovnou – ano, zdraví je to nejdůležitější a nikdy jsem to nezpochybnil. Stále apeluji na zodpovědnost nás všech, která je klíčová. Všichni chceme a musíme chránit sebe i své blízké, to je samozřejmé. Na druhé straně však musíme chápat i situaci živnostníků, malých a středních firem. Jsou oporou české ekonomiky, a zaměstnávají vysoké procento osob, což si málokdo uvědomuje. Kromě toho také oni mají své rodiny, finanční závazky a podobně, a finanční jistotu potřebují.

Vím, že vláda řeší, resp. slibuje pomoc i této skupině obyvatel, a to je samozřejmě dobře. Živnostníci a podnikatelé musí vědět především to, kdy přesně se pomoci dočkají, jaká přesná pravidla tato pomoc bude mít, na co si musí dát pozor, ať stejně jako v případě minulé podpory nemusí kvůli malým pochybením prostředky vracet, a zejména pak v jaké výši kompenzace bude. Stojí totiž před klíčovou otázkou, zda se svými provozy situaci nějak ustojí, zda udrží zaměstnance a podobně. A postižených sektorů je velká spousta. Je nezbytné, aby se živnostníci a podnikatelé opravdu co nejrychleji dočkali slíbených kompenzací – vždyť se ještě nestihli „vyhrabat“ z následků opatření první vlny.

Upřímně nám všem přeji, ať nad pandemií koronaviru co nejdříve zvítězíme, a to za cenu co nejmenších ztrát – primárně samozřejmě těch na životech a zdraví, ale také na české ekonomice a podnikatelském sektoru.

Přeji všem pevné zdraví.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama