Ivo Valenta

  • BPP
  • Uherské Hradiště
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

29. 4. 2015 13:31:17 - Jája a Pája

sport

Máte blízko ke sportu a nyní jako senátor i k zákonům. Jak zařídíte, aby měla podpora sportu a jeho financování větší podporu v zákoně?

Odpověď

5. 5. 2015 10:28:00 - Ivo Valenta
 

Dobrý den,


na podobný dotaz jsem zde již odpovídal. O budoucí podobě systému podpory sportu se v současné době vede intenzivní debata. Ministerstvo školství sice připravilo novelu zákona o podpoře sportu, ta však dle mého názoru nepředstavuje nijak zásadní posun od současného stavu, kdy finance jdoucí do sportu jsou jednak malé a druhak přerozdělované zcela nevyhovujícím systémem.


Vzhledem k tomu, že na této novele není shoda ani v rámci vlády, bylo by dle mého názoru lepší jít cestou zcela nového zákona. Já i moji kolegové ze senátního Podvýboru pro sport se chceme debaty o budoucí podobě systému financování sportu intenzivně účastnit. To jsme již opakovaně dali najevo a učinili jsme první kroky k tomu, aby náš hlas byl slyšet. Jak jsem zde již uvedl, mezi mé osobní priority patří vytvořit samostatnou kapitolu státního rozpočtu pro sport, která by disponovala s prostředky ve výši cca 1 % HDP, k tomu jasný a transparentní systém přerozdělování těchto peněz s tím, že značná jejich část půjde do tzv. malého sportu (tedy do rozvoje sportovních klubů v jednotlivých obcích a městech).


Vhodný zdroj těchto peněz vidím např. v daňových výnosech z loterijního průmyslu. To jsou dle mého základní principy, které by nová legislativa týkající se spotu měla zahrnovat a o to se chci také dále zasazovat.


S pozdravem

Ivo Valenta