JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • ANO 2011
  • Jihomoravský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,14. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.02.2024 19:05:00

Devatenáct dnů se premiér Fiala i ODS rozhodli promlčet

Devatenáct dnů se premiér Fiala i ODS rozhodli promlčet

Projev na 94. schůzi Poslanecké sněmovny 27. února 2024 k programu schůze Poslanecké sněmovny - Návrh mimořádného bodu ve znění Financování Institutu Petra Fialy a podezření na střet zájmů ministra financí Zbyňka Stanjury

 Vážené dámy, vážení pánové,

od jednání Poslanecké sněmovny, kde hnutí ANO vyzvalo premiéra Petra Fialu, aby vysvětlil milionové finanční toky mezi klubovou kampeličkou pražské galerky a politiků ODS, bruselskou nadací New Direction a Institutem Petra Fialy uplynulo rovných 19 dnů. Devatenáct dnů, kterými se premiér Petr Fiala, ale i celá ODS rozhodli promlčet. A nezdá se, že by na tom hodlali cokoliv změnit. Navzdory tomu, že se mezitím objevilo závažné podezření, že pět milionů korun, které podle serveru Seznam Zprávy poslal Kamil Bahbouh do New Direction, ve skutečnosti nemířilo nikam jinam než do Institutu Petra Fialy.

Navzdory tomu, že tím vzniklo závažné podezření, že skutečným sponzorem Institutu Petra Fialy není nikdo jiný než právě Kamil Bahbouh. Navzdory tomu, že tato osoba sehrála významnou roli v případu zbrojních dodávek na Ukrajinu, kde již bylo obviněno několik lidí, a to jak na straně ukrajinského Ministerstva obrany, tak na straně zbrojařů. Osoba, která podepisovala pokladní lístky, na jejichž základě bylo letos v březnu z družstevní záložny vyneseno v hotovosti 350 milionů korun, určených na zbraně pro Ukrajinu. Osoba, která podle zjištění investigativních novinářů získala z těchto ukrajinských peněz neuvěřitelných 44 milionů korun a podle vlastních slov je nehodlá vrátit. Osoba, jejíž osobní strážce a mimo jiné také další společník Petra Fialy v družstevní záložně byl odsouzen za vraždu, při které byl místo Bahbouhova obchodního soka omylem zavražděn zcela nevinný otec dvou dětí. Osoba, která podle veřejných zdrojů a svědectví dalšího z podílníků Pavla Wursta stála za sofistikovanými způsoby praní špinavých peněz, mimo jiné pro vlivné tváře a politiky ODS.

Dámy a pánové, myslím, že se shodneme, že nastíněné souvislosti jsou mimořádně alarmující a pan premiér by na ně reagovat měl. A jsem přesvědčena, že by měl reagovat i ministr financí Zbyněk Stanjura, který stojí v čele rezortu, do jehož kompetence spadá Finančně analytický úřad a finanční správa a který je zároveň předsedou dozorčí rady Institutu pro pravicovou politiku, jehož zakladatelem není nikdo jiný než Fialův institut Pravý břeh.

Vyzývám proto opakovaně ODS, aby neprodleně potvrdila nebo vyvrátila, že Institut Petra Fialy byl financován z firem Kamila Bahbouha prostřednictvím institutu New Direction. A opakovaně vyzývám premiéra Petra Fialu, aby ve světle těchto nových informací neprodleně naplnil požadavky usnesení navrženého hnutím ANO dne 8. února 2024. A v této souvislosti navrhuji mimořádný bod ve znění Financování Institutu Petra Fialy a podezření na střet zájmů ministra financí Zbyňka Stanjury.

Děkuji vám za pozornost.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama