JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády v demisi
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,78. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

01.10.2021 14:38:55 - invalidní důchodce .

Inflace

Proč jste tak nesmyslně zvedali platy, když neodpovídaj produktivitě práce? To vám poradili na ministerstvu financí nebo samotnej Babiš je ten génius?

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)

Odpověď

07.10.2021 10:56:31 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,

zvyšování platů ve státní sféře je pro mě investicí do naší budoucnosti. A je třeba si říct, že celá řada klíčových profesí u nás byla dlouhá léta platově podfinancována. My splnili náš slib, že navýšíme průměrný učitelský plat o 50 %, a letos budou učitelé v regionálním školství skutečně brát přes 46 tisíc korun. V průměru přes 50 tisíc korun budou brát policisté, hasiči a vojáci. Průměrný plat sestřiček letos dosáhne 58 200 korun a pracovníků sociálních služeb zhruba 35 100 korun.

Pokud jde o zvyšování platů státních zaměstnanců příští rok, navrhovala jsem, aby byly v rámci solidarity se soukromým sektorem zmrazeny. Nakonec v rámci koaličního kompromisu porostou o 1 400 Kč, což odpovídá zhruba inflaci. Taková je politika a musím to respektovat. Jsem ovšem velmi ráda, že ve Sněmovně nyní prošel návrh na pětileté zmrazení platů ústavních činitelů, tedy poslanců, senátorů či ministrů, které premiér Andrej Babiš prosazuje již od června. Z hlediska státního rozpočtu zmrazení platů ústavních činitelů do roku 2026 nepředstavuje převratnou finanční úsporu. Kumulativně hovoříme o zhruba 727 milionech korun. Stojím si ale za tím, že tento krok bude mít zásadní symbolický a psychologický rozměr.

S pozdravem
Alena Schillerová