JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

06.04.2020 15:04:12 - Laudová Klára

Jaké rezervy má stát pro mimořádné situace?

Už teď se mluví o obrovských finančních ztrátách. Ale ještě před rokem, dvěma, třema jsme na tom byli po ekonomické stránce skvěle. Jaké jste v této době učinili rezervy? Současný stav je dost výjimečný, ale museli jste počítat s tím, že se něco může stát. Třeba povodně u nás nejsou nic tak výjimečného. Děkuji Klára

Odpověď

24.04.2020 20:01:22 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,

v předchozích letech jsme zažívali silný ekonomický růst a tomu odpovídalo i hospodaření státu, které nejenže bylo vyrovnané, ale dostalo se i do přebytku. Také celé veřejné finance, kam kromě státního rozpočtu patří také rozpočty obcí a krajů, už několik let hospodaří s přebytkem a navíc státní dluh je relativně nízký a stabilizovaný, což nás řadí mezi nejlépe hospodařící země EU.

Když v březnu i naši zemi zasáhla pandemie koronaviru, vláda na to hned zareagovala přijetím řady opatření s rozpočtovými dopady v řádech desítek miliard korun, aby dokázala zajistit nejenom zdraví všech občanů, ale i řádný chod země.

Ministerstvo financí proto urychleně připravilo novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2020, která počítá s úsporami, redistribucí evropských peněz a nevyhnutelně i s vyšším schodkem o částku v řádech desítek miliard korun. Jsou to prostředky, o které přijde stát na daních a které poskytne na transferech obyvatelstvu a půjčkách podnikatelům. Tyto desítky miliard pomohou zachovat vysokou zaměstnanost a jistotu příjmů, které výrazně usnadní rychlou obnovu fungování hospodářství ve druhé polovině roku.

Rozpočtový schodek plánujeme pokrýt běžnou emisní činností, tedy vydáním státních dluhopisů. Díky tomu, že je naše považována za spolehlivého partnera, může si půjčovat na finančních trzích za výhodných podmínek. Česká republika patří mezi státy s nejmenším zadlužením v Evropě, což oceňují i renomované ratingové agentury ve svých pravidelných hodnoceních.

Od roku 2013 se státní dluh vůči HDP snížil už o 12,1 procentních bodů a ke konci roku 2019 se dostal pod úroveň 30 % HDP. Kvůli vyššímu schodku sice zadlužení mírně vzroste, ovšem z hlediska mezinárodního srovnání stále zůstane Česká republika mezi fiskálně nejdisciplinovanějšími ekonomikami EU.

Česká ekonomika je silná, stav našich veřejných financí dobrý, bankovní sektor je mimořádně zdravý, rozpočty samospráv mají bezprecedentní rezervy, a také zdravotní pojišťovny jsou na tom dobře. Máme tedy polštář, díky kterému rány tuzemské ekonomice maximálně zmírníme.

S přáním pěkného dne
Alena Schillerová