JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,01. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

18. 10. 2019 15:13:56 - Kadeřábek O.

Kdybste nebyli závislí na komunistech

vypadal by váš rozpočet stejně? A podporujete jejich odvolání kvůli zdanění restitucí? Údajně se chtějí obrátit na evropský soud

Odpověď

12. 12. 2019 9:41:52 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,
 
ve státním rozpočtu na příští rok jsou obsaženy klíčové priority, k jejichž plnění jsme se jasně zavázali v našem vládním programovém prohlášení.
 
Na jedné straně rozpočet přináší rekordní investice na potřebné projekty, do vzdělávání nebo na vědu a výzkum. Nezapomíná ale ani na rodiny s dětmi – počítá s rekordním růstem důchodů a také s navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun. Na straně druhé ale nepočítá ani přes mírné zpomalení ekonomiky se zvýšením schodku, a to i díky úsporám na provozu státu. Proto si za navrženým rozpočtem plně stojím.
 
Co se týče zdanění církevních náhrad, ačkoliv plně respektuji názor Ústavního soudu, s návrhem jako takovým souhlasím. V případě finanční náhrady podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi tato náhrada značně převyšuje skutečnou hodnotu majetku (zejména pozemků), který je jejím prostřednictvím kompenzován.
 
V důsledku toho vzniká z celé této transakce dodatečný majetkový prospěch (zisk) a je racionální jej zdanit. Tato nepřiměřená výše finanční náhrady také částečně odůvodňuje nemožnost odvolávat se na zásadu legitimního očekávání spočívající v neměnnosti daňového práva ve vztahu k osvobození této náhrady.
 
S úctou
Alena Schillerová