JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.

  • BPP
  • místopředsedkyně vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,9. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

14.01.2020 14:21:15 - Anička K.

důchody

Podle Babiše nehrozí, že by za 30 let nebylo na důchody. Je to pravda? Vždyť už teď je důchod spíše almužnou než řádnou dávkou za XXX let práce. A důchodová reforma v nedohlednu, i když jste ji jako vláda - je mi teď jedno, kdo ovládá jaký resort, pracujete a slíbili jste ji jako jeden celek

Odpověď

24.04.2020 20:03:06 - JUDr. Alena Schillerová, Ph.D.
Dobrý den,

mohu Vás ujistit, že v příštích letech důchody budou růst. Určitě nebudou klesat. Zároveň ale už dnes víme, že okolo roku 2030, až začnou do důchodu odcházet  silné ročníky ze 70. let, bude již demografické složení naší společnosti takové, že pokud bychom do té doby opravdu s ničím nepřišli, problém s udržitelností našeho důchodového systému už nebude jen hrozbou, ale tvrdou realitou.

Připravení návrhu důchodové reformy proto zůstává jednou z priorit této vlády. Cílem je vytvořit stabilní důchodový systém, na němž by byla shoda napříč politickým spektrem a který by se neměnil s každou nastupující vládou, jako se to stalo u tzv. druhého pilíře. Je nejvyšší čas přijít s řešením, které do budoucna obstojí. S tímto záměrem jsme rovněž oslovili OECD, aby detailně analyzovala český důchodový systém a přišla s nezávislým návrhem na řešení. Takové, které bude nejen spravedlivé, ale i rozpočtově udržitelné. Závěry bychom měli obdržet již v létě letošního roku.

Neočekávám, že OECD za nás problém vyřeší, ale věřím, že její pohled bude skutečně objektivní, výstupy nebudou upravovány podle toho, v jaké fázi volebního cyklu se nacházíme.

Přeji hezký den.
Alena Schillerová