JUDr. Andrea Češková

  • ODS
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,75. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

11.05.2012 21:10:00

ODS neschválí unijní výdaje, dokud je neodsouhlasí Evropský účetní dvůr

ODS neschválí unijní výdaje, dokud je neodsouhlasí Evropský účetní dvůr

Občanští demokraté v Evropském parlamentu nepodpořili na plenárním zasedání v Bruselu schválení účetní uzávěrky Evropské unie za rok 2010 (tzv. udělení absolutoria Evropské unii).

"Ačkoli byla přijata řada našich pozměňovacích návrhů, celkový výsledek a způsob, jakým EU nakládá s veřejnými prostředky, je přesto neuspokojivý. Musíme si uvědomit, že EU v roce 2010 přerozdělila a utratila na 122 miliard eur. V takovém objemu nutně dochází k plýtvání nebo i k podvodům," vysvětluje Andrea Češková, která zastupuje Českou republiku ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu.

Evropský účetní dvůr již delší dobu ve svém hodnocení plateb z rozpočtu EU vyjadřuje záporné stanovisko. Dokud rozpočet EU jako celek neobdrží od auditorů pozitivní prohlášení o věrohodnosti, není možné udělení absolutoria za jakoukoli část rozpočtu EU podpořit.

ODS také dlouhodobě upozorňují na řadu příkladů, kdy stejnou práci vykonává jeden nebo více úřadů. Sloučení nebo zrušení některých zbytných institucí by tak mohlo přinést značné úspory. Komise obhospodařuje dohromady 7 společných podniků a 24 agentur. Souhlasili jsme se třemi návrhy, které odsunují udělení absolutoria do vyjasnění pochybností (Agentura pro životní prostředí, Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro léčivé přípravky).

"Máme například Iniciativu pro inovativní léčiva, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí a současně Evropskou agenturu pro léčivé přípravky. Platíme Evropskou agenturu pro lidská práva, Evropský institut pro rovnost žen a mužů a současně Evropskou nadaci pro zlepšení životních a pracovních podmínek. Dokud nebudou výdaje Evropské komise v tomto směru skutečně smysluplné, efektivní a řádně kontrolované, nemůže je ODS svými hlasy podpořit," říká Andrea Češková.

"Dlouhodobě také usilujeme o úspory v hospodaření Evropského parlamentu. Desítky milionů eur jsou vynakládány z našeho pohledu zbytečně. Rozhodně bychom mohli rovnou zrušit nebo dramaticky snížit financování filmové ceny LUX, výdaje na návštěvnické centrum Parlamentarium, tzv. Dům evropské historie a přehodnotit politiku EP v oblasti nemovitostí," uzavírá europoslankyně.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout