JUDr. Ing. Miloslav Ludvík

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,14. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

09.12.2016 15:17:48 - Nejlepší člověk

Proč

Pane ministře,
myslím si, že snaha prosadit protikuřácký zákon je jen prázdné gesto. Poslouchal jsem několik diskuzí, kdy ministři, vč. zdravotnictví, obhajují zákon kvůli nemocem a kvůli zdarvotnímu stavu občanů. To je naprostý nesmysl a demagogie. Pokud by Vám a dalším, šlo o zdraví a život občanů, tak plošně zakážete prodej cigaret. Zkuste mi vysvětlit, jak bude občan zdravější, pokud nebude kouřit venku ale doma? Jakým způsobem budete chránit před pasivním kouřením členy rodiny-nekuřáky, kterým doma kuřák bude kouřit? A proč jste nepodal návrh zákona proti plošnému zákazu prodeje cigaret v ČR??
Děkuji.
Mgr. Pospíchal

Odpověď

11.01.2017 10:51:14 - JUDr. Ing. Miloslav Ludvík
Vážený pane magistře,

děkuji za Váš dotaz a zároveň se omlouvám za zpoždění s odpovědí, nástup do funkce byl časově náročný a konec roku hektický.

Hlavním motivem, který za tzv. protikuřáckým zákonem stojí, je opravdu ochrana zdraví občanů. To zde stojí na nejvyšším stupni priorit, a nejsou tím myšleni „jen“ kuřáci. Naopak právě zákaz kouření v restauracích a dalších veřejných prostorách má za cíl ochranu nekuřáků, kteří se na těchto místech nacházejí. Chceme navíc ochránit také mladé lidi a děti, ať už přímo před škodlivými látkami z cigaretového kouře, tak před tím, aby s kouřením začínali. Příklady bohužel táhnou, u těch negativních to platí dvojnásob.

Zakazovat lidem, aby kouřili nebo aby kouřili doma, samozřejmě nelze. Zde už bychom se opravdu dostávali do zasahování do osobní svobody. U restaurací a na místech, která jsou veřejná, je to ale jiná věc. 

Já osobně jsem celoživotní nekuřák, a coby ředitel Fakultní nemocnice Motol jsem za ty roky viděl mnoho a mnoho utrpení, které způsobilo právě kouření. I díky zahraničním zkušenostem jsem přesvědčený, že protikuřácký zákon pomůže v ochraně zdraví občanů. A i kdyby měl tento zákon zachránit jeden jediný lidský život, bude to stát za to.     

Přeji Vám hodně štěstí a hlavně zdraví v roce 2017.

S pozdravem

Miloslav Ludvík