JUDr. Ing. Zdeněk Hraba, Ph.D.

  • BPP
  • Benešov
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,81. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

23.04.2019 11:33:23 - R.Viglas

Volební právo od 16

Proč jen pro komunální volby? Nesnižujete tím jejich význam? Možná kdyby to bylo jen na nějaké malé vesničce, kde se všichni znají, tak to chápu. Ale ve městě i třeba o 20 tisících lidí se stejně neznáte. Podle mě je to chaotické. A jak by to bylo třeba v referendum? To by šlo taky hlasovat od 16? A když už, proč se nesníží obecně trestněprávní odpovědnost na 16 let? Dnes bohužel třeba 16 letí páchají docela hrozné trestné činy a spoléhají na to, že jsou mladiství. A co třeba hranice pro konzumaci alkoholu nebo možnost řídit auto? Proč by toto všechno nešlo od 16?

Odpověď

27.06.2019 12:19:53 - JUDr. Ing. Zdeněk Hraba, Ph.D.
Vážený pane Viglasi,

osobně beru návrh zavedení volebního práva od 16 let na komunální úrovni jako určitou zkoušku, zda se mladí lidé od 16 -18 o veřejné dění zajímají a chtějí se do správy věcí veřejných takto zapojovat. A proč „jen“ komunální volby?

Pokud se změna projeví ve větší volební účasti právě díky mladým lidem mezi 16-18 lety, pak by bylo podle mého názoru na místě tuto změnu provést i na volbách do dalších zastupitelských sborů. Možná právě to „zavedení na zkoušku“ bude předmětem kritiky, ale když se zaváděl před více než 200 lety občanský zákoník v rakouském mocnářství (dodnes v Rakousku po novelách platný a používaný), tak se jeho fungování ověřilo „na zkoušku“ v malé části monarchie. Myslím, že kdyby se některé naše právní předpisy nejdřív vyzkoušely jestli opravdu fungují a jestli jsou jejich adresáty (lidmi, korporacemi, …) pochopeny, tak bychom se ušetřili mnoha zklamání v našem současném právním řádu.

(Co se týká věkové hranice trestní odpovědnosti, tak ta je nyní 15 let a možná, že třeba právě snížením věku pro právo volit na 16 let, by se disproporce právy a odpovědností zmenšila).