Jan Lipavský

  • Piráti
  • ministr zahraničí
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.5.2022 9:15:00

Naším záměrem je hledat společné oblasti spolupráce s Velkou Británií

Naším záměrem je hledat společné oblasti spolupráce s Velkou Británií

K budoucí strategické zahraničně-politické a bezpečnostní spolupráci se přihlásili šéfové diplomacií Česka a Velké Británie. Memorandum, tzv. Statement of Intent, podepsali 27. května 2022 během návštěvy britské ministryně v Praze.

 Jan Lipavský a Liz Truss se také zúčastnili vzpomínky 80. výročí operace Anthropoid, kde si připomněli tehdejší spolupráci Čechů a Britů.

„Naším záměrem je hledat společné oblasti spolupráce, jako jsou postoj vůči Rusku, Číně, bezpečnostní otázky, rozšiřování NATO a lidská práva,“ řekl ministr Jan Lipavský. „Velkou pozornost jsme věnovali sankcím proti Rusku a jejich koordinaci mezi Evropskou unií a Velkou Británií,“ doplnil.

První návštěva ministryně Truss v Praze je projevem nadstandardních vztahů mezi oběma zeměmi. Česko řadí Spojené království mezi tzv. like-minded countries a mezi nejbližší alianční spojence. Jednání ministrů bylo zaměřeno na další rozvoj bilaterálních vztahů. Shodli se na rozšíření spolupráce v oblasti bilaterálního obchodu, investic, vědy i výzkumu.

Ministři projednali řadu aktuálních zahraničně-politických témat, aktuální stav vztahů mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím, situaci v Indopacifiku nebo na západním Balkáně. Shodli se, že nehledě na válku na Ukrajině musí zůstat západní Balkán v centru pozornosti společného úsilí o stabilitu regionu.

Ministr Lipavský a ministryně Truss potvrdili, že Česká republika a Spojené království budou i nadále úzce spolupracovat při poskytování všestranné podpory a pomoci Ukrajině včetně posilování její obranyschopnosti. Obě diplomacie budou také koordinovat posilování sankcí a dalších opatření směřujících k odvrácení ruského agresivního chování, potrestání ruských válečných zločinů a obnovení územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama