ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,81. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

13.11.2017 8:18:59 - Campanulla

Mor prasat

Dobrý den. Denně jsme informováni o likvidaci prasat z morem zasažené oblasti, včetně toho, že se účastní policejní ostřelovači. Ovšem zatím neslyším nic o tom, že by se policie či jiné bezpečnostní složky zabývaly tím, jak se mor najednou uprostřed čistého území vzalˇ, když široko daleko se tato nákaza nevyskytuje. Nechci spekulovat , komu by se likvidace chovů prasat v ČR mohla hodit. Řeší to vůbec někdo, nebo je to klasické " Původ není jasný", když se ví, ale mlží?

Odpověď

17.11.2017 13:52:33 - Jan Veleba

 Tak toto je otázka na ministra zemědělství Jurečku a na ústředního ředitele Státní veterinární správy Semeráda. Já k tomu mohu říct jenom tolik, že likvidace ohniska nákazy byla chaotická, pomalá a zmatečná.

Pokud se týká podezření, které vyslovujete, tak si nemyslím, že to někdo sofistikovaně dopravil na inkriminované území zvenčí za účelem likvidace našich chovů prasat. To nepokládám za potřebné, neboť my si prasata zlikvidujeme postupně sami. Stačí si přečíst kausu LETY u Písku, kde se připravuje likvidace chovu s kapacitou 13000 prasat s roční produkcí cca 4300 tun masa (20% produkce vepřového tamního kraje). To vše za 450 milionů Kč na náklady státu za odkup areálu, načež budou následovat náklady na zbourání, asanaci ekologické zátěže a rekultivaci. Budou to další stovky milionů korun ze státní pokladny, o těch nikdo nemluví a hlavní iniciátor této zločinné akce pan ministr Herman se jenom usmívá ....