Jana Vaňhová

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,29. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.10.2012 15:26:00

Památky Ústeckého kraje se prezentují na veletrhu

Památky Ústeckého kraje se prezentují na veletrhu

První ročník specializovaného veletrhu regenerace, financování a využití, který má název Památky, se v těchto dnech koná v Průmyslovém paláci na Výstavišti v Praze - Holešovicích.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 Každý kraj zde představuje své památky a péči, kterou jim poskytuje. Na stánku Ústeckého kraje se proto mimo jiné promítají historické objekty před opravou a po její realizaci aby návštěvníci mohli vidět rozdíl. Včerejšího slavnostního zahájení se zúčastnila krajská radní pro kulturu a památkovou péči Jana Ryšánková.

Jedná se o první veletrh v České republice, který je věnován pouze památkové péči. Kromě jednotlivých krajů se zde prezentují Asociace krajů ČR, fakulty univerzit zaměřující se na památky, řemeslníci, kteří pomáhají s restaurováním historických objektů, školy, které vyučují potřebné odborníky pro tyto práce, a mnoho dalších organizací, institucí a sdružení. Dále je připravená celá řada konferencí, seminářů a workshopů, kde se mohou přítomní seznámit s aktuálními trendy v oblasti památkové péče, se zajímavými realizovanými projekty či novými technickými postupy.

„Jsem moc ráda, že se v České republice koná podobně zaměřený veletrh. Jeho vznik podporuji a doufám, že nás čeká jeho dlouhodobé pokračování. Ústecký kraj má na svém území zhruba tři a půl tisíce památek, které podporuje skrz své dotační programy. Už jsme je podpořili částkou více než sto milionů korun,“ řekla na zahájení Jana Ryšánková.

První den výstavy přilákal významné hosty, mimo jiné i ministryni kultury Alenu Hanákovou.

Spolu s Ústeckým krajem se na stánku prezentovalo také město Žatec. Jeho místostarosta Jan Novotný zde krátce po zahájení pokřtil nového turistického průvodce, který se kromě Žatce zaměřuje i na krajinu Dolního Poohří. Ta je jednou z destinačních oblastí Ústeckého kraje.

Veletrh Památky 2012 potrvá až do soboty 6. října.

Více informací na http://www.incheba.cz/veletrh/pamatky.html

Na území Ústeckého kraje bylo vyhlášeno již 14 míst národními kulturními památkami, které mu zajišťují 7. místo ze všech 14 krajů. Celkem jich má Česká republika na svém území 258. Nejlépe je na tom Praha.

Prvními národními kulturními památkami v našem regionu byly vyhlášené v roce 1962 hned tři místa: Stadice - Královské pole s pomníkem Přemysla Oráče, hora Říp s rotundou sv. Jiří a Terezín - Malá pevnost a Národní hřbitov. Nejmladší národní kulturní památkou, která byla vyhlášená v letošním roce, je děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. V minulosti byl přemístěn.

Častým cílem turistů se stávají místa spojená s počátky české státnosti. Kraj nabízí hned tři - jedná se o již zmíněné Stadice a horu Říp, ale také o městys Peruc s bájným Oldřichovým dubem a Boženinou studánkou.

V Ústeckém kraji je na výběr z mnoha zámků ( např. Benešov nad Ploučnicí, Krásný Dvůr, Ploskovice, Libochovice), hradů ( např. Hazmburk, vodní hrad v Budyni nad Ohří), klášterů ( např. cisterciácký klášter v Oseku, františkánský klášter v Kadani, klášter v Doksanech), kostelů ( např. unikátní přesunutý pozdně gotický kostel v Mostě), památníků (např. Památník Terezín s Národním hřbitovem a městem Terezín) a dalších jedinečných míst, které lákají turisty nejen z našeho regionu, ale i z celé republiky.

Absolutně nejvíce navštěvovanou památkou v Ústeckém kraji je Památník Terezín, kam každý rok přijede čtvrt milionu lidí. Všechny ostatní památky včetně státních hradů a zámků napočítají většinou kolem 30 tisíc návštěvníků ročně.

Za nejstarší krajskou památku se považuje pravěké naleziště Na Šachtách v Březně u Loun, kde se nachází sídliště z mladší doby bronzové s osídlením ze staršího období. Nedaleko je pak archeologický skanzen, který provozuje Oblastní muzeum Louny, příspěvková organizace Ústeckého kraje, a které podrobně informuje i o výše zmíněném nalezišti. Významné jsou i zachované stavby – románská rotunda sv. Jiří na Řípu z roku 1126, krypta klášterního kostela v Doksanech z roku 1144 či krypta a zachovaná východní budova kláštera v Teplicích z poloviny 12. století. Nejmladší kulturní památkou v Ústeckém kraji je administrativní budova ústeckého magistrátu z roku 1961, která představuje styl měkkého modernismu.

Kraj připravil i projekt do přeshraničního programu Cíl 3, který má za cíl zmapovat technické památky v českém a saském Krušnohoří (Středoevropská kulturní krajina Montanregion Erzgebirge/Krušnohoří), konečným cílem je pak zápis vybraných památek na seznam světového dědictví UNESCO. Dalšími místy, které by Ústecký kraj rád viděl v UNESCU, jsou Terezín a Žatec.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama