Jiří Čunek

ANO křesťanským hodnotám
  • KDU-ČSL
  • Vsetín
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,15. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.07.2017 15:03:00

Městská policie je zbytečná věc

Městská policie je zbytečná věc

Projev na 8. schůzi Senátu dne 19. června 2017 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů

Pane místopředsedo, pane ministře, kolegyně, kolegové. Můj osobní názor se bohužel na městskou policii coby dlouholetého starosty nezměnil. Myslím si, že je to zbytečná věc, která vysává z pokladen městských a obecních strašně moc peněz. Zákon totiž umožňuje a předpokládá, že budeme spolupracovat s příslušným oddělením nebo s příslušným ředitelem státní policie. Tam se dají dohodnout i úkoly, které potřebujeme zajišťovat na poli toho veřejného pořádku. To rozdělení, přijde mi, že je zbytečně nákladné. Nicméně, stalo se to. Po hříchu si myslím, že mnoho starostů tehdy přistoupilo k tomu, že buď se neuměli s tou státní policií dohodnout v těch 90. letech, kdy se to tvořilo. To znamená, že tam byla nějaká disharmonie komunikace. Ale obávám se, že mnozí si tak trochu připadali jako šerifové v nějakých městech, kde policii chtěli mít. S takovými jsem se taky setkal. Dneska to ale vrátit, ten revers, nebude asi tak jednoduché. To, co jsem řekl doposud, je možná trochu navíc, jen abych dokreslil, jak se na tuto problematiku dívám. Jinak to samozřejmě nestojí málo peněz, průměrně je to tak, že obecní policie a městské mají jednoho strážníka na tisíc lidí. Zhruba tak to odpovídá. Když vezmete, co se vším školením stojí tento strážník, jednoduše si dojdete k číslu, kolik to peněz je.

To, že tu práci potřebujeme, kterou oni dělají, o tom já vůbec nepochybuji, to bych je určitě ve městě, kde jsem byl, na Vsetíně, tam bych je zrušil, kdybych si myslel, že dělají špatnou práci, ale pořád si myslím, že to měla dělat jedna, a to státní policie. To je tato věc.

K té materii, která tady je, já určitě rád podpořím jakýkoli návrh, který zvedne ty roky, a stejně tak to, co říká kolega Canov, myslím si, že ty zkoušky jsou tak náročné i psychologické, posuzuji to jenom podle toho, kolik je průmyslováků, kteří splní to vzdělání a odejde do toho kursu, který je někde v Mělníku nebo někde tam, a kolik se nám jich vrátí, že ho neudělají. To znamená, že já si myslím, že to síto je psychologické, všechny ty fyzické testy a tak dále, že ten kurs zřejmě pro práci strážníka zcela postačí. Určitě by tam mohli být pouze lidé, kteří jsou vyučeni nebo mají tedy to střední vzdělání.

A co se týká 18 let, přece jenom, aby si získával 18letý mladík autoritu, není to tak jednoduché. Já si myslím, že to není zásadní. Takové lidi určitě může starosta ovlivnit nebo ten, kdo má na starosti obecní policii, to znamená jejich přijímání, brát. Ale já si myslím, že těch 21 let je ta minimální hranice, která by tam měla být. Navíc, když je tam požadavek zatím střední školy, tak v 18 letech máme málokoho, většinou máme ty 19leté, kdo střední školu má. Ale tím, že bychom tam dali tu vyšší hranici, to znamená 21 let, tak tím taky naznačujeme, jak se na autoritu a tedy na práci policie díváme.

Děkuji za pozornost.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama