Ladislav Okleštěk

  • ANO 2011
  • Olomoucký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,88. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.07.2018 14:32:00

Tragédie Českého Malína se již nikdy nesmí opakovat

Tragédie Českého Malína se již nikdy nesmí opakovat

Zástupci kraje uctili památku vypálené obce.

V sobotu 21. července si lidé v Novém Malíně připomněli pětasedmdesát let od vypálení Českého Malína na Volyni nacistickými jednotkami. Část z přeživších obyvatel si tehdy našla domov právě v Novém Malíně, který po zničené vesnici převzal jméno. Pietní akce se zúčastnili také zástupci Olomouckého kraje.

„Vypálení Českého Malína, ale i dalších obcí za druhé světové války, bylo obrovskou tragédií, která se již nikdy nesmí opakovat. Jsem rád, že lidé v Novém Malíně si tuto smutnou událost připomínají každoročně a že díky nim se na minulost nezapomíná. Dávají nám tím naději do budoucna,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Kromě hejtmana se vzpomínky na tragickou událost zúčastnil krajský náměstek Dalibor Horák, dále vedení Nového Malína, zástupci armády, neziskových organizací a Iniciativy pro podporu vypálených obcí. Hejtmanství letos na její činnost přispělo pětatřiceti tisíci korunami. V roce 2012 navíc Olomoucký kraj podpořil obnovu památníku, který masakr na Volyni připomíná, částkou 230 tisíc korun.

K vypálení Českého Malína došlo 13. července 1943. Řádění nacistů tehdy nepřežilo 104 mužů, 161 žen a 105 dětí, kteří vesnici obývali.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout