MUDr. Alena Dernerová

  • BPP
  • Most
  • senátorka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,22. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

27.03.2020 11:31:17 - JItka Žídková

Roušky a porody

Dobrý den, paní doktorko. Jste pro zákaz otců a návštěv u porodu? A pak je pravda, že žena musí v roušce i rodit? Vždyť to je neudýchatelné. Stejně jako nošení roušek v teplém počasí. Podle mě je jejich nošení jen placebo efekt, protože většina lidí se jich dotýká. Chápu je třeba v nemocnicích, obchodech, ale proč i v přírodě? Mnohým lidem se s nimi dýchá dost blbě. A pak jejich nošení roušek u kojenců velké riziko? Pokud je miminko v korbě, nemyslíte, že je to zbytečné? DĚKUJI za odpovědi, Žídková

Odpověď

30.03.2020 10:04:07 - MUDr. Alena Dernerová

Nejsem pro zákaz, aby otcové mohli být u porodu, ale v případě současné epidemie coronavirem jednoznačně říkáme NE přítomnosti otců u porodu.Čím méně lidí, tím lépe, chrání se tak zdravotnický perzonál. Pokud je mi známo, jsou i výjimky z tohoto nařízení a to u hendikepovaných rodiček a cizinek, které nerozumí česky. Zda rodička má mít v době porodu roušku jsem konzultovala s primářem gynekologicko-porodnického oddělení a ten mi sdělil, že v této epidemiologické situaci je to rozhodně lepší, ale pokud má žena problém, roušku mít nemusí.   

Roušky jsou v současné době nutností- já chráním tebe, ty chráníš mě. Neroznášíme tím pádem viry kolem sebe. Je jedno, že se jich člověk dotýká. V této situaci, ve které žijeme, nejde určitě o placebo efekt. Co se týče léta, doufám, že již budeme bez roušek. 

Já i můj muž chodíme denně na procházku do přírody a roušku máme pouze pokud míjíme kolemjdoucí, kterých vskutku mnoho není. 

Pokud je miminko v korbě, je nechodící, dle mého soudu roušku mít nemusí.