MUDr. Bc. Marek Hilšer, Ph.D.

  • BPP
  • Praha 2
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,75. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

15.06.2024 16:20:00

V Česku nefunguje dobře trh, tedy hospodářská soutěž

V Česku nefunguje dobře trh, tedy hospodářská soutěž

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hospodářské soutěži.

 Vláda se konečně chystá k reformě Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže!

V květnu jsem pořádal v Senátu konferenci Klientelismus jako hrozba pro demokracii a tržní prostředí. Chtěli jsme s odborníky mimo jiné objasnit, jak a proč jsou škodí „velký“ byznys s dominantním postavením na trhu a významnými vazbami na stát, tržnímu prostředí. A také proč se v Česku regulace míjí účinkem a proč máme (s čestnou výjimkou Nejvyššího kontrolního úřadu) nekvalitní dohledové instituce.

Proč je to důležité? V Česku dobře nefunguje trh, tedy hospodářská soutěž. „Neviditelná ruka trhu“ má totiž oproti lidovému mínění tendence působit právě opačně. Velké firmy ve špatně regulovaném prostředí získávají postupně větší a větší podíl na trhu. Tím se snižuje konkurence, není tlak na inovace, zvyšují se ceny a peníze se přesouvají od lidí směrem k těm největším podnikům. A ekonomika se zadrhává. Něco vám to připomíná? Ano, to je přesně ten problém, který má Česko v celé řadě odvětví od energetiky, přes telekomunikace až po potravinářství. O tom, proč si přesto spousta lidí myslí, že regulace jsou zlo, si povíme jindy.

ÚOHS má podle zákona vytvářet podmínky pro podporu a ochranu hospodářské soutěže (konkurence) a také dohlížet na veřejné zakázky. Náš ÚOHS neboli Antimonopolní úřad má zarážející nedostatky v evropském srovnání. Reforma z dílny Ministerstva pro místní rozvoj může přinést potřebnou změnu a český ÚHOS bude konečně transparentní, odolný proti politickým tlakům a korupci. A bude také rychlý.

Podle odborníků z Rekonstrukce státu je předložená reforma dobré kvality. Tak uvidíme, v jaké podobě doputuje v legislativním procesu do parlamentu a jestli ji někdo cestou nějak „nevykostí“

Budu to pozorně sledovat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama