MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA

  • BPP
  • Strakonice
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,5. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

21.01.2021 15:18:28 - rosmari

testování

Nemyslíte, že by se mělo být zejména pro seniory zajištěno testování doma? Jak se má senior, který má Covid (pozná to sám, podle svého zdravotního stavu) někam cestovat? Třeba moje babička je na tom opravdu zle, je si jistá, že má Covid, ale není schopná cestovat více jak hodinu, aby se nechala otestovat. Je tak doma v karanténě. Druhá věc je, k čemu je testování dobré? Abyste si mohli dělat statistiku? Protože co si budeme nalhávat, k čemu třeba mé babičce test je? Akorát by musela strávit minimálně půl dne na cestách, ještě by se jí přitížilo a výsledky testu ji nevyléčí ani ji v nemocnici nepomohou, jen ještě více ohrozí své zdraví. PS: Ohledně očkování je to stejné. Proč není možné za tím účelem zřídit nějakou ,,výsadkovou jednotku", která by do vesnice přijela a ti, co budou mít zájem naočkovala? Pořád slyšíme, jak se má omezit pohyb lidí, dokonce jsou kvůli tomu zavírány obchody, služby ..., na druhou stranu, co děláte proto, aby kvůli testům a očkováním cestovat nemuseli?

Odpověď

25.01.2021 13:39:29 - MUDr. Bc. Tomáš Fiala, MBA
Dobrý den !
Na testování v domácí péči je možné se domluvil s praktickým lékařem, který tak učiní v rámci návštěvní služby. Antigenní nebo PCR test indikuje lékař, případně hygienická služba a test slouží ke stanovení diagnózy. Bohužel jinak, než těmito testy nelze správnou diagnózu stanovit. Bez správné diagnózy nelze nastavit správnou léčbu a případně i další nutná epidemiologická opatření. Výsledky testů se samozřejmě využívají i pro statistické účely (obdobně se sleduje celá řada dalších parametrů ve zdravotnictví). Význam statistických dat ve zdravotnictví roste, a to zejména v době, kdy celý svět řeší pandemickou situaci s masivními dopady nejen do zdravotnictví, ale do osobních životů každého z nás.
Očkování v domácím prostředí zatím možné není. Hlavním důvodem je logistika. Z jedné ampulky se dá natáhnout až 6 dávek vakcíny (pro 6 lidí), ale pokud se ampulka načne, je potřeba je hned spotřebovat. V současné době absolutního nedostatku očkovacích látek byl by zcela absurdní postup, pokud by lékař vyjel za imobilním pacientem domů, načal ampulku, z ní vytáhl 1 dávku a zbylých 5 vyhodil.