MUDr. Jiří Štětina

  • Úsvit
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,29. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

03.07.2015 14:20:52 - Míla K.

MERS

Nedávno ČR řešila podezření na MERS. Teď je to tu znovu. Nešlo tomu předejít?

Odpověď

05.07.2015 12:07:38 - MUDr. Jiří Štětina
Tak předně, takto položená  otázka není odborná, ale politická. Tedy nalézt nějaké pochybení u osoby, resp. státního orgánu, nejčastěji ministerstva zdravotnictví. Jsem sice opoziční politik, ale nikdy jsem se nechoval demagogicky a agresivně za každou cenu k představitelům vládní koalice, ať byli zprava anebo zleva.   

Ale nyní k odbornému problému. Atestaci z hygieny a epidemiologie jsem složil skoro před padesáti lety a nejsem tudíž úplný laik, jak zpravidla u politiků bývá. Jsem přesvědčen o tom, že všechna protiepidemická opatření byla provedena naprosto správně a stejným způsobem se budou realizovat i při dalším případném kontaktu s onemocněním typu SARS, MERS, EBOLA a dalšími. Problém bakterií je dnes téměř vyřešen, je známa typizace, sérologie, léčba a citlivost antibiotik. U virů je však situace odlišná. Většinou se nedají tato onemocnění okamžitě diagnostikovat, léčit antibiotiky a terapie je zpravidla symptomatická, tedy léčí se projevy choroby (snižování teploty, ztráta tekutin, bolest a další). Hlavní problém je však pohyb a  migrace lidí, kteří jsou převážně zdraví, ale také mohou být nemocní anebo být v kontaktu s nemocným člověkem, mohou být tedy nosiči infekčního onemocnění. Proto musí být zabráněno kontaktu i s podezřelým onemocnění a je třeba vyčkat na diagnostiku a serologické vyšetření a všechna protiepidemická opatření musí trvat po celou dobu  inkubace – doba od styku s onemocněním až do projevů choroby. Právě tato doba je velmi variabilní a může být od 2 dnů až do několika týdnů, jako je např. u MARS.

Úplně na závěr. Kontaktu s onemocnění se často zabránit nedá, diagnostika je složitější a také dražší než u baktérií. Hygienická služba naší republiky je na nejvyšší světové úrovni a jediná prevence je tedy: necestovat do zemí, kde se se různé infekční choroby vyskytují. Je to skutečně pouze na rozhodnutí jedince, který se rozhodne, zda někam pojede anebo zůstane, z epidemiologických důvodů, doma. Avšak ani tento postoj nezabrání náhodnému kontaktu s onemocněním.

MUDr. Jiří Štětina