MUDr. Olga Sehnalová, MBA

  • Zlínský kraj
  • náměstkyně hejtmana
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,07. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.07.2011 10:32:53

Spotřebitele trápí nepřehledné bankovní poplatky

Spotřebitele trápí nepřehledné bankovní poplatky

Odvětví maloobchodu je důležitou součástí evropského hospodářství. Tento dynamický trh zaměstnává téměř 20 milionů lidí, tvoří 4,2 procent hrubého domácího produktu a představuje 20 procent evropských malých a středních podniků.

O tomto odvětví a jeho hlavních problémech jednali poslanci Evropského parlamentu na dnešním plenárním zasedání ve Štrasburku. Ve zprávě se zabývali především opatřeními ke zlepšení pohybu zboží a služeb v celé Evropě. Nejednotná a omezující opatření na národní úrovni jsou příliš byrokratická a nákladná zejména pro malé a střední podniky.

Volnému obchodu v EU brání například nejednotný platební systém. "Mezibankovní poplatky v současnosti působí jako skrytá daň jak pro obchodníky, tak především pro spotřebitele. Problémem jsou především velké rozdíly v poplatcích účtovaných napříč členskými zeměmi a také velké rozdíly mezi samotnými bankami", komentuje zprávu česká europoslankyně Olga Sehnalová a dodává: "Účelem mého pozměňovacího návrhu bylo apelovat na Komisi, aby se zaměřila právě na zlepšení jednotného evropského platebního prostoru a jeho průhlenost."

Zpráva se zabývá také otevíráním přístupu na trh podnikům a spotřebitelům či bojem proti nekalým obchodním praktikám. "Bohužel ne všechny problémy byly do zprávy zapracovány. Mrzí mě, že se zde neobjevily některé mé další důležité pozměňovací návrhy," konstatuje europoslankyně Olga Sehnalová.

"Především bych ráda vyjádřila znepokojení nad tlakem obchodních řetězců na co nejnižší maloobchodní ceny potravin na úkor jejich kvality. Jak ukázaly i nedávno zveřejněné průzkumy v médiích, tento fakt je aktuální především na trzích střední a východní Evropy, kde už i renomované firmy dodávají méně kvalitní výrobky. Domnívám se, že se zde jedná o diskriminaci evropských spotřebitelů. Myslím, že tento problém by se měl řešit na evropské úrovni," dodává Olga Sehnalová.

Nyní je na tahu Evropská komise, která by na základě této zprávy měla přijít s balíčkem legislativních opatření.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama