MUDr. Vít Kaňkovský

  • KDU-ČSL
  • Vysočina
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,6. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.03.2018 15:29:42

Pro seniory jsou poukázky na dávky ponižující

Pro seniory jsou poukázky na dávky ponižující

Na začátku byl asi dobrý úmysl: lépe předcházet zneužívání sociálních dávek. Šlo o záměr nedávat „nefachčenkům“ a dalším zneužívačům peníze, ale poukázky, za které nelze koupit alkohol či cigarety, ale jen potřebné zboží.

Problém je v tom, že dávky pobírají i senioři a zdravotně postižení.

A pro ně, jak se brzy ukázalo, je často obtížné už jen vyzvednutí poukázek. Pak musí najít obchod, kde jim poukázky vezmou, přičemž některé nutné zdravotnické pomůcky za poukázky ani koupit nejde. Podobné je to s výdaji za bydlení. U nás na Vysočině, která patří k venkovským krajům, navíc často senioři musí jet spoustu kilometrů do města, protože ve vesnickém obchodě jim poukázky nevezmou.

Kvůli zneužívačům dávek takto ale nelze ponižovat osmdesátiletého člověka. Spolu s kolegy jsem proto v zákoně o hmotné nouzi navrhl, ať se poukázky (minimálně v 35 % objemu dávek) dál dávají jen těm, kteří si mohou příjem zvýšit prací. A u těch, kdo pracovat nemohou - postižených, seniorů, lidí v sociálních zařízeních atd. – ponechme původní způsob výplaty: převod peněz či hotovost. Věřím, že to zefektivní pomoc potřebným a přispěje ke zmírnění sociálního napětí.

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), zastupitel Kraje Vysočina a poslanec

(článek byl zaslán do březnového vydání Novin Kraje Vysočina)

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout