MUDr. Vít Kaňkovský

  • KDU-ČSL
  • Vysočina
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,15. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

08.08.2020 8:39:00

Úložišti na Vysočině jasné NE!

Úložišti na Vysočině jasné NE!

Lokality pro úložiště jaderného odpadu stát zredukoval z 9 na 4. Špatná zpráva pro Vysočinu je, že obě vytipované vysočinské lokality ve výběru zůstaly - jak Hrádek u Dolní Cerekve, tak Horka na pomezí Žďárska a Třebíčska.

Argumenty odpůrců z řad místních jsou jasné: Hrádek je významným zdrojem pitné vody pro Jihlavsko a Pelhřimovsko a Horka má ze všech lokalit nejhustší osídlení, což znamená, že ochranná zóna úložiště by se dotkla 40 tisíc lidí.

Kromě toho je tu ještě jeden zásadní argument proti snahám o úložiště v ČR vůbec: žádný stát na světě zatím úložiště nemá v provozu. Ano, Kanada či Francie zkoumají, jak vyhořelé palivo dále využít, a ne ho prostě jen „zakopat“. Proč tedy u nás tak spěcháme na definitivní výběr lokality pro trvalé úložiště? Jsem přesvědčen, že teď je jediným rozumným řešením výběr lokalit zastavit. Nijak to neohrozí ani dostavbu Dukovan či Temelína, ani bezpečnost nakládání s vyhořelým palivem - v kontejnerech v areálu elektráren zůstane bezpečné ještě řadu desítek let. Proto říkám v tuto chvíli NE úložišti na Vysočině a vlastně v celé ČR.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama