MUDr. Vít Kaňkovský

  • KDU-ČSL
  • Vysočina
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,59. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.05.2018 22:05:52

Vysočině chybí kamenný hospic a dětská paliativní péče, upozornili odborníci

Vysočině chybí kamenný hospic a dětská paliativní péče, upozornili odborníci

Žďár nad Sázavou, 18.5.2018 – Veřejnost se měla možnost na páteční besedě seznámit s fungováním hospicové a paliativní péče na Vysočině. Nejvíce pozornosti si získal záměr vybudování kamenného hospice.

„Stále se setkávám – a to nejen ve své profesi lékaře - s tím, že si lidé myslí, že jim současná medicína je schopna nabídnout „zázračnou“ léčbu, díky které je možné člověka vyléčit z jakéhokoliv onemocnění. Umírání jsme jaksi odsunuli na okraj, jako by se nás netýkalo,“ upozornil úvodem besedy Vít Kaňkovský. A dodal: „Zajistit lidem s nevyléčitelnou chorobou důstojné umírání patří ke znakům vyspělé společnosti“.

Domácí hospicovou péči účastníkům besedy představila vedoucí úseku služeb pro seniory a osoby s nevyléčitelným onemocněním žďárské charity Jana Kincová Křížková. O úsilí a pokrocích vybudovat kamenný hospic na Vysočině hovořila Ludmila Novotná z lůžkového hospice Mezi stromy. „V současnosti máme k dispozici pozemek v Havlíčkově Brodě na výstavbu budovy hospice, máme vybudovaný tým lékařů, zdravotních sester a dobrovolníků. Doufáme, že se nám v dohledné době podaří získat i potřebnou dotaci na stavbu budovy,“ uvedla Novotná s tím, že Vysočina je již jediným krajem v republice, který prozatím kamenným hospicem nedisponuje. Také doplnila, že na rozdíl od paliativní péče poskytované v nemocnici kamenné hospice poskytují péči a podporu rodinám a blízkým i po úmrtí pacienta.
Petr Hladík, ředitel Domácí hospicové péče, upozornil na specifickou oblast hospicové a paliativní péče, kterou je dětská paliativní péče. Tato péče je na Vysočině v současnosti na samém okraji zájmu, shodli se přítomní odborníci, což je třeba změnit.

O praktické zkušenosti z oblasti paliativní péče se s přítomnými podělil také lékař Miroslav Meduňa, který společně s lékařkou Věrou Němcovou na Žďársku a Novoměstsku úzce spolupracuje s Domácím hospicem Vysočina i žďárskou charitou.

Fotoreportáž z besedy ZDE

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout