ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

13. 5. 2015 18:05:00

Když jsou si někteří rovnější…

Když jsou si někteří rovnější…

Před několika měsíci jsme upozorňovali v Poslanecké sněmovně na bezprecedentní situaci, vyvolanou přijetím zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury.

Zákon předložený bývalým ministrem dopravy za hnutí ANO Antonínem Prachařem dává v době všeobecného protikorupčního tažení malému množství osob zcela mimořádnou pravomoc v oblasti majetkoprávních rozhodnutí. Při výkupu pozemků mohou zástupci investora (ŘSD) nabízet až osminásobek původní ceny, osobní pravomoc v rozsahu šestnáctinásobku je dána dokonce přímo ministru dopravy. Je nepochybně potřebné a správné hledat cesty k urychlení výstavby např. dálniční sítě, taková zákonná úprava se však zcela vymyká podobnému rozhodování kdekoliv jinde ve veřejné sféře. Marné bylo upozorňování ODS na bezprecedentnost tohoto modelu, nutnost jeho úpravy a posílení kontrolních mechanismů. Zákon prošel Sněmovnou díky podpoře hnutí ANO a jeho koaličních partnerů jako po másle.

Městské a krajské samosprávy složitě řeší přípravu potřebných investic a majetkoprávní úkony vůbec. A to vše v atmosféře pokusů o kriminalizaci takřka každého závažného rozhodnutí. Znám případy policejních vyšetřování, kdy existuje řada shodných znaleckých posudků a jeden jediný mírně odlišný, totiž ten policejní. Léta kvůli tomu probíhají vyšetřování, politici čelí obvinění a nekonečným soudům. Nedávno zveřejněná studie Unie obhájců ČR ukázala, že velká většina takových stíhání se ukazuje jako od počátku nezákonná a neoprávněná, přesto tento trend kriminalizace komunální politiky pokračuje. Atmosféra doby si to žádá. A v této atmosféře si někdo jiný schválí zákon, který jedné jediné osobě dává právo rozhodovat o ceně pozemků nikoliv v rozptylu jednotek či desítek, nýbrž mnoha stovek či dokonce více než tisíce procent.

A ejhle, co čert nechtěl, jeden z prvních případů takových rozhodnutí se týká firem ovládaných ministrem financí Babišem, navíc s přímou účastí jeho osobní partnerky v orgánech společnosti. A tady je vše v pořádku, neboť jsme si na to „prostě“ vytvořili zákon a jsme z obliga.

Ocitáme se tak spolu s farmářem Andrejem Babišem na orwellovské farmě zvířat. Všechna zvířata jsou si zde rovna, ale některá jsou si rovnější. Těžko si představit pregnantnější příklad tendence ke korporativistickému státu, který hájí primárně zájmy vládnoucího oligarchy.

Martin Novotný
místopředseda strany
poslanec PČR
člen regionální rady
předseda oblastního sdružení

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout