Martina Dlabajová

  • ANO 2011
  • europoslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,5. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.04.2019 5:35:00

Věda a výzkum dostaly od Evropské unie zelenou

Věda a výzkum dostaly od Evropské unie zelenou

Na úplně posledním zasedání Evropského parlamentu tohoto mandátu a tedy chvíli před tím, než europoslanci vyklidí své kanceláře ve Štrasburku, se nám podařilo schválit dohodu o podobě Horizontu Evropa, příštím programu pro vědu, výzkum a inovace v EU

 Na přijetí jsem se podílela jako zpravodajka stanoviska Výboru pro rozpočtovou kontrolu.

Investice do výzkumu představují investice do naší budoucnosti. Inovace jsou jednou z nejvýznamnějších oblastí strategie EU a jejich cílem je zajistit růst a vznik nových pracovních míst.

Z Evropy, kde žije pouhých 7 % světové populace, pochází 20 % celosvětových investic do výzkumu a vývoje. Evropa zaujímá světové prvenství v různých průmyslových odvětvích, například ve farmaceutickém průmyslu, chemickém průmyslu, strojírenství či oděvním průmyslu.

Podpora inovací je nezbytná, pokud chce Evropská unie být i nadále konkurenceschopná a držet se na špici vědy a výzkumu ve světě. O tom, že se jedná o jasnou prioritu svědčí také to, že pro příští programové období 2021-2027 navrhla Evropská komise vyčlenit na tuto oblast okolo 100 miliard eur.

Program Horizont Evropa začne fungovat od roku 2021 a naváže na Horizont 2020 – doposud vůbec největší výzkumný a inovační program EU v historii. Cíle pro nadcházející období tedy nejsou vůbec malé. Dnes se nám navíc podařilo schválit návrhy, který obsahují mnoho důležitých novinek, které rozvoj výzkumu a inovací ještě více podpoří.

Jednou z nich je vznik Evropské rady pro inovace. Ta se má stát jednotným kontaktním místem, které bude pomáhat dostat zásadní a převratné inovace z laboratoří na trh a rozvíjet myšlenky a nápady start-upů a malých a středních podniků. Právě podpora a zapojení malých a středních podniků je jedním z důležitých principů nového programu.

Nově se v programu Horizont Evropa objeví i podpora výzkumu a vývoje v oblasti kreativního a kulturního průmyslu. A právě propojování těchto oblastí je pro prosperující Evropu klíčové.

Stejně jako v jiných oblastech, také u vědy a výzkumu platí, že potřebujeme především strategické plánování schopné rychle a flexibilně reagovat na neočekávané problémy nebo krize. Proto jsem jako zpravodajka stanoviska předložila konkrétní návrhy, které zajistí transparentnost při výběru expertů, sjednocení auditů a větší efektivitu v rámci programu Horizont Evropa.

O tom, jak konkrétně bude rozpočet na vědu a výzkum po roce 2020 vypadat, si musíme ještě nějakou chvíli počkat. Výzva pro Evropskou unii je ale už nyní zřejmá – musíme umět rychleji a lépe přenášet kvalitu našich vědeckých a výzkumných výsledků do inovací. Protože právě ty následně přinášejí hodnotu pro ekonomiku a společnost.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout