Mgr. Aleš Hubert

  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,92. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

6. 10. 2019 12:24:54

V Brně se hovořilo o Mexiku.

V Brně se hovořilo o Mexiku.

Brněnská pobočka Společnosti česko-kubánského přátelství Lázara Cruze připravila pro své členy a sympatizanty další z řady přednášek.

Ve středu 25. září se mohli účastníci diskuse, která se konala v prostorách MěV KSČM Brno, dozvědět mnoho informací o Mexiku. Šlo skutečně o různorodé informace, od těch základních, že oficiálním názvem Mexika je Spojené státy Mexické, které se skládají z 31 států, až po různé zajímavosti z oblasti gastronomie, běžného života občanů, dopravy či přírody. Posluchači se dozvěděli například o demografii Mexika, ale také o procesu výroby tradičních mexických destilátů z agáve – tequily a mezcalu.

Jelikož se jednalo o přednášku s podtitulem „sousedé Kuby“, na úvod bylo zmíněno srovnání s Kubánskou republikou. Na konkrétních číslech byla demonstrována kvalita života v Mexiku v porovnání s kvalitou života na Kubě. Podle čísel zveřejněných Světovou zdravotnickou organizací se ukázalo, že HDP na obyvatele je vyšší v Kubánské republice. Investice do zdravotnictví (v poměru na osobu) jsou v Mexiku v porovnání s Kubou méně než poloviční. Je to dáno i tím, že jen asi 30 % obyvatel Mexika je zdravotně pojištěna. Podíl výdajů do zdravotnictví k k HDP je v Mexiku také téměř poloviční. Tato skutečnost se promítá i do průměrné délky života. Zatím co v Mexiku se jedná o 74 let u mužů a 79 let u žen, na Kubě se muži v průměru dožívají 77 let a ženy 81 let. Přitom průměr nevystihuje vyšší a dřívější úmrtnost v hlavním městě Mexika pro jeho smog a špatné životní podmínky lidí živořících na okraji města ve slumech. Jasný rozdíl mezi Mexikem a Kubou je také v pravděpodobnosti úmrtí dětí do 5 let jejich života. V Mexiku je pravděpodobnost úmrtí malých dětí 13 z 1000, na Kubě je tato pravděpodobnost 5 z 1000. Dalo by se srovnávat dále, například v oblasti školství a vzdělání. Na Kubě díky revoluci dnes neví, co je to negramotnost, ale v Mexiku dosahuje negramotnost 10 %. Také až 1 milion Mexičanů hovoří pouze indiánským nářečím. V Mexiku, které je bohaté na suroviny a nikdy nepoznalo hospodářskou blokádu, je také velice často využívána dětská práce. I tyto ukazatele jasně demonstrovaly převahu socialismu nad kapitalismem.

Celá přednáška byla provázena fotografiemi ze zajímavých turistických destinací, památek a folklóru.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama