Mgr. Dana Váhalová

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

02.08.2017 14:58:32 - kulmon

Polsko a Maďarsko

Je podle Vás v Polsku a Maďarsku demokracie v ohrožení a směřují tyto dva státy k autoritářským režimům a směřují na Východ, nebo naopak se jedná o legitimní oprávněné reformy vlád, kteří jen konají své předvolební plány, za které byli většinově zvoleni ve svobodných volbách? Názory politiků i politologů se rozcházejí, jaký na to máte názor Vy? Měla by ČR případně jednání těchto zemí odsoudit, nebo by bylo naopak příhodné se inspirovat a podobné reformy zavést i u nás? Ze strany EU a neziskových organizací jsou v Polsku kritizovány: reforma soudnictví, nový jednací řád Sejmu, novela zákona o právu shromažďovacím, zákon o televizi, zákaz potratů, omezení vlivu ekologických a neziskových organizací, povinné podíly národních potravin, odmítání některých bruselských byrokratických směrnic, odmítání uprchlíků. V Maďarsku: zákon o vysokých školách, omezení vlivů organizací, odmítání uprchlíků a některých směrnic EU a tvrdá kritika EU, postoj k Rusku. PS: Polsko je k Rusku velmi kritické.

Odpověď

11.08.2017 10:27:13 - Mgr. Dana Váhalová

Dobrý den,

Polsko i Maďarsko jsou suverénními státy a jejich občané si v demokratických volbách zvolili své politické reprezentace. Některé kroky současných vlád mohou být kontroverzní a v rozporu s liberálními principy demokracie. Zatím situaci nevnímám jako vyloženě krizovou. Například v Polsku proti změnám zákonů  o soudní radě a nejvyšším soudu protestovaly tisíce lidí a prezident Duda tyto zákony vetoval. Znamená to, že  principy demokracie mohou být  a jsou hájeny. 

Nejsem zastánce zasahování do vnitřních záležitostí jednotlivých států.   Evropská komise  však  dlouhodobě kritizuje změny, které prosazuje například vláda Práva a spravedlnosti a kvůli zásahům do Ústavního soudu spustila již v roce 2016 proceduru přezkumu stavu právního státu v Polsku,  což zhoršuje  postavení  Polska  v rámci EU. Maďarsko  je na tom podobně. Vztahy mezi Polskem  a Ruskem byly  vždy složitější.

Já sama si myslím, že  pro budoucnost evropského projektu  je naprosto nezbytné pojmenování jeho smyslu v dnešním světě  a   sebereflexe evropských institucí  reagující na  aktuální situaci v Evropě, na připomínky a názory  z jednotlivých  členských zemí!

 „Porozumět si neznamená přizpůsobit se jedni druhým, ale pochopit navzájem svou identitu.“