Mgr. Daniel Herman

  • KDU-ČSL
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

5. 12. 2014 12:18:00 - Alin

Odpovězte na dotaz o "humanitárním bombardování"

Proč neodpovídáte na dotaz od Ladajo? Vaše odpověď mne taky velmi zajímá. Mám rád ( v uvozkách) lidi co vodu káží a víno pijí, jak osinu někde.

Odpověď

9. 12. 2014 21:32:15 - Mgr. Daniel Herman
 

Předně bych chtěl říct, že nejsem ani aktérem tehdejších událostí v bývalé Jugoslávii, ani vojenským historikem, takže není úplně jasné, proč bych měl jako ministr kultury odpovídat na detailní dotazy tohoto druhu. Dělám to především proto, že se nějak týkají osoby Václava Havla a někteří lidé poukazují na to, že jsem se účastnil různých akcí k jeho poctě. Také jde o témata svobody a boje za svobodu, kterými jsem se zabýval, a proto se tomu nevyhýbám.

V mnoha dotazech se objevují tytéž otázky, někdy ovšem také záleží na tom, jestli někdo chce odpověď přijmout. Vámi zmiňovaný tazatel se mimo jiné ptal: „Co bylo humanitárního na bombardování jugoslávské televize v Bělehradě, na ženevskými konvencemi zakázaném a NATO prováděném bombardování civilních cílů a na bombovém vypínání proudu jugoslávským nemocnicím a porodnicím? Hájíte pokus zlikvidovat Miloševiče, který podle Vás omlouvá záměrné vraždění a bombardování nevinných civilistů? To by přece skutečný křesťan nikdy neudělal?“

Nemohu se stále vracet k tomu, co už bylo vysvětleno jinými jinde a už tady mnou. Tak to shrnu. Cílem bombardování bylo zastavit Slobodana Miloševiče, který agresivně napadal své okolí a v důsledku dovedl do tragické situace i svůj vlastní národ. Miloševič neváhal vyměnit komunistickou ideologii za nacionalismus, když to sloužilo jeho potřebám. Nebyl sám a byli takoví lidé na mnoha stranách balkánského konfliktu, o tom není pochyb. On se však deklaroval za vůdce, a proto jeho odpovědnost je nepopiratelná.

Václav Havel nemluvil o humanitárním bombardování, v této formulaci to používají jeho odpůrci. Jasně řekl, že cíl bombardování je humanitární, ve smyslu, že má zabránit Miloševičovu režimu tyranizovat jiné lidi. Všechny ostatní prostředky byly vyčerpány. Tehdy byl naopak Západ kritizován za dlouhodobou nečinnost a se silou se čekalo jako na poslední možnost. Každá občanská válka znamená utrpení všech zúčastněných stran a každý zásah znamená i oběti, které nikdo předem nechtěl. Sotva si někdo, kdo má dobrou vůli, může myslet, že by Václav Havel měl nějakou zálibu v bombardování civilistů. Není celkem jasné, proč by ji měl mít.  Zato víme o mnoha diktátorech, kteří tuto zálibu měli. Svět k tomu mlčel, nebo k tomu mlčely některé mocnosti, které stály na jejich straně. Někteří lidé mají neomylný talent stát na straně diktátorů a autoritativních vládců, ale Václav Havel k nim nikdy nepatřil. Spíše si myslím, že by někteří lidé měli odpovědět na to, proč podporovali a podporují režimy, které potlačují lidská práva. Proč relativizují hodnoty, na kterých naše civilizace stojí. Proč si myslí, že pro někoho na světě svoboda dobrá je, zatímco pro někoho jiného není. Tyrany je třeba zastavit. Nebo zní snad logicky nějaká jiná odpověď?