Mgr. František Talíř

  • KDU-ČSL
  • Jihočeský kraj
  • 1. vicehejtman
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,82. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

01.08.2021 17:33:00

Tradice zaniklé obce zasluhuje podporu

Tradice zaniklé obce zasluhuje podporu

Obec Křtěnov na Českobudějovicku má pohnutý osud. V roce 1930 měla 221 obyvatel, od roku 1991 bohužel nula.

Navštívil jsem ji včera v rámci svých cest do terénu mezi jednáními v Temelíně a v Týně nad Vltavou. A příběh této vesnice mě opravdu hodně zasáhl. Po rozhodnutí o stavbě JE Temelín byla totiž prakticky celá srovnána se zemí, zbyl jen kostel sv. Prokopa a tři budovy v okolí. Jinak nic.

Podle svědectví pamětníků se museli obyvatelé vystěhovat přibližně do půl roku. Osud v mnohém podobný těm, které známe z pohraničí. A stejně jako tam našli i zde místní způsob, jak často velmi bolestné rány minulosti zkusit překlenout - ubránili před demolicí farní kostel ze 13. století a pravidelně v něm pořádají koncerty a poutní mše svaté.

A já vnímám jako velmi důležité je v tom maximálně podpořit, protože se nemůžeme dívat do budoucnosti bez vyrovnání se s minulostí. Proto jako kraj podporujeme např. i Paměť národa. Na své kořeny prostě nesmíme zapomínat.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama