Mgr. Jana Černochová

  • ODS
  • Hlavní město Praha
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,1. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

08.10.2013 9:53:30 - radek nýl

politika ODS

Víte co moc nechápu, ODS je na tom s preferencemi hodně špatně a to především kvůli vládě s VV a TOP 09. Proč tak chcete jít do znovu do koalice jen s Topkou a už předem vylučujete spolupráci s ostatními stranami? Vždyť to není tak dlouho, co jste i vy tvrdili, že jste museli častou ustoupit a rezignovat tak na pravicoví hodnoty kvůli topce (např. zvyšování daní). A ještě jedna věc by mě zajímala, kdy ODS zvolí nového předsedu? A prozradíte váš typ? Doposud jsme fandil Němcové, ale myslím, že tom nezvládá a je zbytečně útočná. Nemyslíte? A poslední dotaz, co považujete vy osobně za své největší úspěchy?

Odpověď

16.10.2013 14:53:09 - Mgr. Jana Černochová
Vážený pane Nýle, 

koaliční vládnutí vždy nese velké náklady, ve vládě Petra Nečase tyto náklady nesla především ODS, byť většina nepopulárních opatření nebyla z její dílny, nýbrž z dílny koaličních partnerů. To je zkrátka vládní odpovědnost, které se ODS nikdy nezříkala. Být v opozici je bezpochyby lákavé a mediálně příznivé, pokud je však možnost byť s krvavými kompromisy prosazovat pravicový program a odpovědnou politiku, opoziční role by byla pouhým alibismem.

ODS nevyloučila a priori koalici se všemi ostatními stranami, nýbrž pouze s těmi, které jsou nesystémové a vnitřně nedemokratické. K tomuto rozhodnutí nás právě vedla zkušenost s Věcmi veřejnými, kteří pod rouškou pravicového kabátu schovávali čistě utilitaristické osobní zájmy. Takovou spolupráci již ODS opakovat nechce.

TOP09 je jiný případ. V současném politickém rozložení je to strana, která pravděpodobně bude zastoupena v příští Poslanecké sněmovně, a která je nám v hrubých obrysech nejlépe. Třebaže celou řadu společenských témat vidíme odlišně, při hrozbě nástupu rudo-oranžové koalice je to pro nás kvalitní relevantní partner, nikoliv však jediný. Shodujeme se na obhajobě parlamentní demokracie i svobodné společnosti, což jsou hodnoty, které s nástupem prezidenta Zemana bude nutno stále silněji hájit.

Nový předseda ODS se bude pravděpodobně volit na řádném Kongresu ODS, který se koná každoročně (letošní Kongres by se měl konat v řádném termínu v listopadu).

Co se úspěchů týče, to by měli hodnotit jiní. Osobně jsem ale hrdá na to, že se podařilo dotáhnout dokonce boj proti hazardu. S tím jsem před 3 lety do Poslanecké sněmovny kandidovala a jsem nesmírně ráda, že se tento problém podařilo vyřešit před koncem volebního období.

Hezký den

Mgr. Jana Černochová