Mgr. Lubomír Metnar

  • BPP
  • ministr obrany
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,98. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.02.2020 5:35:00

Mise v Iráku bude pokračovat

Mise v Iráku bude pokračovat

Ve dnech 12. a 13. února 2019 jednali v Bruselu ministři obrany států NATO. Česká delegace v čele s Lubomírem Metnarem využila této příležitosti i k bilaterálním schůzkám a jednání ve formátu Visegrádské čtyřky.

 Spojenci se shodli, že chtějí pokračovat ve výcviku iráckých bezpečnostních sil. Stejný zájem deklaroval v dopise generálnímu tajemníkovi Jensi Stoltenbergovi i irácký premiér Adil Abdul-Mahdi. „NATO je v Iráku na pozvání irácké vlády. Ta nám potvrdila své přání pokračovat ve výcviku, poradenství a budování kapacit tamních ozbrojených sil,” uvedl ministr Metnar.

V Iráku působí i čtyři desítky českých vojenských instruktorů a mentorů. Většina jich plní úkoly v rámci operace Inherent Resolve zaměřené na boj s Islámským státem, několik českých vojáků je začleněno do výcvikové mise NATO.

Další témata jednání aliančních ministrů byla věnována posilování schopností kolektivní obrany, zvyšování výdajů na obranu v členských zemích nebo hrozbám v kybernetickém prostoru.

Ještě před zahájením ministeriády se v rámci českého předsednictví uskutečnilo jednání ministrů obrany V4 s britským kolegou Benem Wallacem. „Spolupráce pokračuje i po Brexitu, Británie zůstává důležitým partnerem a jedním z pilířů evropské bezpečnosti,” shrnul Lubomír Metnar.

Ministr také bilaterálně jednal s kolegy z Gruzie a Švédska. „Dobrá zpráva pro fanoušky a návštěvníky Dnů NATO v Ostravě. Ministr Peter Hultqvist potvrdil, že se Švédsko stane v září zvláštním partnerem letošního ročníku.”

Lubomír Metnar také v Bruselu za Českou republiku podepsal Memorandum o porozumění k pořizování munice pro pozemní síly. Cílem tohoto projektu vedeného Francií je společný postup při budoucích nákupech speciální a chytré munice. Do projektu je nyní zapojeno již 23 evropských zemí.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama