Mgr. Marie Jílková

  • KDU-ČSL
  • Jihomoravský kraj
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,72. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.11.2022 19:38:00

Žádné násilí není soukromá věc

Žádné násilí není soukromá věc

Komentář na facebookovém profilu k práci na právní úpravě domácího násilí

 Stojím na zastávce a cizí chlap tam nadává svojí ženě. Sprostě na ni řve, občas do ní strčí, uhodí ji. Ona pláče, ale pořád jde za ním a pomalu odcházejí pryč. Zůstala ve mě hrozná směs pocitů - vstoupit nebo nevstoupit do toho? Taky bych asi jednu chytla. V tu chvíli si přeju, abych byla dvoumetrovej chlap. Volat k tomuhle policii? Vždyť je to jejich soukromá věc, jak se často říká.

Ne, není to soukromá věc! Žádné násilí není soukromá věc. Domácí násilí není náhodná událost, která se sem tam objeví.

Domácí násilí je velmi často vzorec, který se přenáší v rodinách z generace na generaci jako přijatelný způsob komunikace. Pokud to vidí děti, i ony dost možná budou jednou konflikty nebo frustraci řešit stejnou cestou.

Násilí je nutné zastavit. Je třeba zastavit debaty o tom, jestli má stát mluvit do toho, co se děje za zavřenými dveřmi. Násilí má dopady na zdraví, psychiku, na pracovní výkon, proto je to veřejná věc.

Nyní s kolegy a kolegyněmi pracujeme na třech právních úpravách, které se týkají:

  • sjednocení definice domácího násilí v našich zákonech, spojené s podporou podpůrných služeb pro oběti a aplikací principů restorativní justice pro osoby násilí páchající.
  • stanovení toho, že psychické a fyzické násilí na dětech je nepřijatelné
  • znovudefinování trestného činu znásilnění, vč. zpřísnění trestů pro pachatele

Už dříve na tomto tématu velký kus práce odpracovaly kolegyně Pavla Golasowská a Šárka Jelínková, kterým jsem za to moc vděčná.

A pokud vám připadá, že se v těchto dnech o násilí mluví víc než obvykle, má to jeden konkrétní důvod - dnes je Mezinárodní den za odstranění násilí na ženách.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama